NTV

Rusya'dan nanoteknolojiye dev yatırım

Türkiye

Nanoteknolojinin geliştirilmesi için 10.6 milyar dolar ayırdıklarını açıklayan Rusya Devlet Başkanı Medvedev "Rusya'yı nanoteknolojide lider yapacağız" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, nanoteknolojinin geliştirilmesi için 2015 yılına kadar 10,6 milyar dolar kaynak ayrılacağını açıkladı.

Medvedev, Moskova'da düzenlenen Uluslararası Nanoteknoloji Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, "Rusya'nın, yabancıların deneyimlerini kullanarak, bunları iç piyasaya yansıtmak ve yatırımcıları çekmek için küresel nanoteknolojinin lideri olma gibi bir görevinin bulunduğunu" belirtti.

Medevedev, "2015 yılına kadar Rus nanoteknoloji ürünlerinin satışı 30 milyar dolara ulaşabilir. Bu sürecin öncülüğünü yapmak istiyoruz ve bunun için gerekli entelektüel potansiyelimiz, kurumsal yeteneğimiz ve kaynağımız var. Nanoteknolojiyi, nano endüstrisini Rus ekonomisinin en güçlü sektörlerinden biri haline getirmeyi ümit ediyorum" dedi.

Personel yetersizliğinin Rusya'nın nanoteklonoji alanındaki hedefinde aksaklıklara yol açabileceğini kaydeden Medvedev, uzmanların, 2015 yılında dünya genelindeki nanoteknoloji piyasasının 2-3 trilyon dolar civarında olacağı tahmininde bulunduklarını belirtti.

Rusya, 2007 yılında devlet kontrolündeki Nanoteknoloji Kurumunu oluşturmuştu.