Başbakan Davutoğlu'dan Rusya'nın görüşelim talebine yanıt

Başbakan Davutoğlu, hava sahası ihlaline ilişkin Rusya'dan gelen 'görüşelim' talebine olumlu yanıt verdi. Davutoğlu, görüşmenin Ankara'da olması gerektiğini belirtti.

ntv.com.tr 07.10.2015 - 11:58

Başbakan Davutoğlu'dan Rusya'nın görüşelim talebine yanıt

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın Türk hava sahası ihlaline ilişkin görüşme talebine olumlu yanıt verdi.

AK Parti istanbul İl Başkanlığı'nda açıklama yapan Davutoğlu, Suriye'de yaşanan kriz ve Rusya'nın tutumuna yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Suriye'deki krizin ülke krizi olarak başladığını ancak zamanla bölge krizine dönüştüğünü belirten Davutoğlu, "Halkına zalim davranan bir yönetimin çıkardığı kriz, terörün de müdahil olmasıyla bölge krizine dönüştü. Bunda en büyük pay, zalim yönetim kadar, herhangi bir hususta anlaşamayan BM Güvenlik Konseyi olmuştur. BM'de alınacak her karar yabancı müdahaleye karşıyız diyen Rusya ve Çin tarfından veto edildi" dedi.

"RUSYA TÜRKİYE'NİN KAYGILARINI GÖZ ÖNÜNE ALMALI"

IŞİD'le mücadeleye destek verdiklerini ancak ılmlı muhalefete yönelik operasyonlara karşı çıktıklarını belirten Davutoğlu şunları söyledi:

"Yabancı müdaheleye karşı olduğunu söyleyen ülkeler krize bizzat müdahil oluyor. DEAŞ'a karşı müdaheleyi hepimiz destekleriz. Ama bu mücadelenin rejime karşı mücadele olan ılımlı muhalefete karşı bir savaşa dönüşmesine karşıyız. Ilımlı muhalefete müdahale etmek DEAŞ'ı güçlendirir.

Suriye rejimine destek anlamında bir şeyse burada ne yapılmak istendiği sorusunu gündeme getirmek durumundayız. Biz Rusya'nın kaygılarını göz önüne aldık. Rusya'nın da Türkiye'nin kaygılarını göz önüne almasını bekleriz. 

"GÜVENLİĞİMİZDEN TAVİZ VERMEYİZ"

Türkiye sınırları 911 kilometre. Başka hiçbir ülke Suriye'deki gelişmelerde Türkiye kadar etkilenemez. Sınır ve hava sahası güvenliğimiz bakımından hiçbir şekilde taviz vermeyiz. Kendi sınırlarına saygı duyan her ülkenin Türkiye'nin hava sahasına saygı duymasını bekleriz.  

Sınırlarımızın ve hava sahamızın güvenliği konusunda ilkesel bir tutumumuz var. Bu hava akınları DEAŞ'a karşı yapılmıyor. 57 hava akını yapılmış. Bunların 55'i ılımlı muhalefete karşı yapılmış. Eğer DEAŞ'a karşı müdahele edilecekse hep beraber edelim. Ama yeni mülteci akınlarına yol açacak şekilde sivil halka ve ılımlı muhalefete karşı bir harekat yapılıyorsa hepimizin oturup konuşması gereken ciddi bir mesele vardır."

GÖRÜŞME TALEBİNE YANIT

Türk hava sahasının ihlaline ilişkin Rusya Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağırılarak bilgi alındığını hatırlatan Davutoğlu, Rusya'nın konuyla ilgili görüşme talebine olumlu yanıt verdi.

Davuoğlu, "Rusya'dan gelen 'bu konuları görüşelim' talebi memnuniyetle ama bu görüşmeler tabii Ankara'da ve bir doğrudan bu konuların ele alındığı bir zeminde olabilir" diye konuştu.

"TÜRK-RUS KRİZİNE DÖNÜŞMESİN"

Suriye'deki krizin Türk-Rus krizine dönüşmesini istemediklerini belirten Başbakan, şu ifadeleri kullandı:

"Rusya ile gerilim istemeyiz ama Rusya'nın da Türkiye'nin hava sahasına ve Suriye'deki çıkarlara dikkat etmesi gerekiyor. Suriye'deki kriz bir Türk-Rus krizi değildir, olmamalıdır. Biz bu konuda gereken özeni gösteriyoruz ve Rusya'dan da aynı özeni bekliyoruz. Bunun bir NATO-Rusya krizine dönüşmesini de istemeyiz. Ancak NATO'nun açıklamalarında da ortaya çıktığı gibi Türkiye'nin hava sahası NATO'nun da hava sahasıdır. NATO'nun bu konuda gösterdiği tepki de takdire şayandır."

Sayfa Yükleniyor...