Rusya'ya Afrin ziyareti

Afrin operasyonu için gözler sınır hattında. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Her an başlayabilir" dediği harekat öncesi, Rusya'da kritik bir görüşme vardı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan Moskova'da, Rusya Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile görüştü.

Anadolu Ajansı 19.01.2018 - 03:01

Rusya'ya Afrin ziyareti
Genelkurmay Başkanı Org. Akar ve Rus mevkidaşı (soldan sağa)

Olası Afrin harekatı öncesi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan kritik bir ziyaret için Rusya'ya gitti.

Moskova'da, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov'un da katıldığı bir toplantı yapıldı.

Ziyaretin ana gündem başlığı hazırlıkları süren Afrin harekatı. Olası harekatta rejim ve Rusya tarafından kontrol edilen Suriye hava sahasının Türk uçaklarına açılmasına ilişkin beklenti iletildi. Bu çerçevede Suriye ordusu ve Rusya'ya ait hava savunma sistemlerinin Türk uçaklarına kilitlenmemesi talebi de gündeme getirildi.

Kritik randevuda, sahadaki son durumun da ele alınması bekleniyor.

Afrin harekatı için hazırlıklar sürerken Ankara NATO'dan önemli bir konuğu da ağırlamaya hazırlanıyor. NATO Genel Sekreter Vekili Rose Gottemoeller 22 Ocak Pazartesi günü Başkent'e gelecek. Milli Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay karargahında temaslarda bulunacak.

Sayfa Yükleniyor...