Rusya'ya PYD uyarısı: Maslahatgüzar Dışişleri'ne çağırıldı

Suriye'deki PYD bölgesinden açılan ateşle bir askerin şehit edilmesi sonrası Rus maslahatgüzarın Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldığı bildirildi.

Anadolu Ajansı 23.03.2017 - 12:11 | Son Güncelleme : 23.03.2017 - 17:59

Rusya'ya PYD uyarısı: Maslahatgüzar Dışişleri'ne çağırıldı

PYD kontrolündeki Afrin’den açılan ateş sonucu bir askerin şehit olması üzerine, Rusya’nın Ankara’daki maslahatgüzarı dün Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı.
 
Açıklama, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu tarafından yapıldı.

Rus Maslahatgüzar Sergey Panov'a Türkiye’nin rahatsızlığı iletilerek, tekrarlanması durumunda örgüte misliyle karşılık verileceği aktarıldı.

Basın toplantısında konuşan Müftüoğlu, "Kendisine öncelikle bu olaydan duyduğumuz ciddi rahatsızlık iletildi. Buna karşılık verildiği, bundan sonra benzer olayların yaşanmaması için ne gerekiyorsa yapılması gerektiği, eğer yaşanırsa buna (terör örgütüne) misliyle mukabele edileceği kendisine aktarıldı" ifadelerini kullandı.

Dün Hatay'da Reyhanlı Bükülmez Hudut Karakol Komutanlığında görevli bir asker, nöbet sırasında Suriye'deki terör örgütü PYD/PKK bölgesinden açılan keskin nişancı ateşi ile şehit olmuştu.

"RUSYA'NIN ADIM ATMASINI BEKLİYORUZ"

Rus askerlerin YPG armalarıyla görüntülerinin de hoş olmadığını kaydeden Müftüoğlu, "Hassasiyetlerimizin dikkate alınmasını bekleriz" dedi.

Müftüoğlu, Türkiye’nin Rusya’dan Moskova’daki PYD/PKK ofisini kapatmasını istediğini de yineledi ve "Rusya'daki PYD ofisinin kapatılması konusunda Rusya'dan adım atmasını bekliyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...