Binali Yıldırım: Rusya'ya tazminat ödenmesi söz konusu değil

Başbakan Yıldırım, Rusya ve İsrail ilişkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. İsrail mutabakatının kolay olmadığını söyleyen Yıldırım, Rusya ilişkilerinin de normalleşme sürecine girdiğini söyledi. Başbakan, açıklamaları yaptığı grup toplantısı sonrasında ise Rusya'ya tazminat ödenmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Binali Yıldırım: Rusya'ya tazminat ödenmesi söz konusu değil

Başbakan Binali Yıldırım, grup toplantısında AK Parti milletvekillerine seslendi.

Konuşmasında İsrail ile imzalanan mutabakata değinen Binali Yıldırım, Mavi Marmara saldırısı sonrası kesilen diplomatik ilişkiler varılan mutabakatla normalleşme sürecine girmiş bulunuyor. Bu mutabakat kolay olmadı" dedi.

'nin ilişkilerin normalleşmesi için 3 şartı olduğunu hatırlatan Başbakan, şunları söyledi:

"Özür, tazminat ve Gazze'ye erişimin kolaylaştırılması... 2013'te İsrail resmen özür diledi. Mutabakatın iki şartı da dün varılan görüşmelerle tamamlanmış oldu. Bugün imzalar atıldı. Öncelikle Mavi Marmara şehitleri için tazminat talebi karşılanmış oldu.

"GAZZE'DEKİ ÇİLE SONA ERECEK"

Uzun ve yorucu görüşmeler sonucu varılan mutabakatla Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak, Gazze'deki çile sona erecek. Bu cuma Mersin'den hareket edecek gemi 10 bin ton üzerinde insani yardımı inşallah Aşdod Limanı ve ardından Gazze'ye ulaştırmış olacağız.

Kaba inşaatı bitmiş olan Filistin- Dostluk Hastanesi'ni de tamamlayacağız. TOKİ konut projelerini de tamamlanacak. Evleri yıkılan kardeşlerimizin ev imkanı giderilmiş olacak. Bu mutabakatla birlikte elektrik ve su sorunlarını çözmenin yolunu da açmış bulunuyoruz. Bu mutabakat Filistinli kardeşlerimizin yaşam şartlarını iyileştirecek.

Mutabakatla ilgili görüşmelerin bütün süreçlerinde Filistinli kardeşlerimizle iletişim halinde bulunduk, gelişmeleri paylaştık. Gelinen bu noktadan memnunuz. Türkiye, Filistin'in haklı davasının geçmişte olduğu gibi gelecekte de yanında olacaktır. Bunu söylem ve eylemlerimizle ortaya koyduk. 

"SADECE RUSYA VE MISIR'LA SINIRLI DEĞİL"

Kriz istisna, normalleşme esastır. Dostlarımızı artıracağız, düşmanlarımızı azaltacağız. Bu doğrultuda çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Sadece Rusya ve Mısır'la sınırlı değil, Akdeniz'i ve Karadeniz'i çevreleyen bütün komşularımızla dosthane ilişkilerimizi geliştirmek en önemli hedefimiz, en önemli şiarımız olacaktır."

"RUSYA İLE NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI"

Yıldırım, atılan adımlarla düzelme sürecine giren Rusya ile ilişkilerine de değindi. 

"İsrail gibi Rusya ile atılan adımlar da normalleşme kararlılığımızın göstergesidir" diyen Yıldırım, "Önemli gelişmeler olduğunu paylaşmak isterim. Hem ekonomik hem tarihi önemi olan ilişkilerimizin düzeltilmesi için yapıcı bir tutum izledik. İki lider arasındaki dolaylı temaslar nihayet sonuç verdi. Karşılıklı yazışmalar Türkiye ve Rusya arasındaki buzların çözülmesini sağlamış gözüküyor" diye konuştu.

Yıldırım şöyle devam etti: Böylece Rusya ile Türkiye arasında normalleşme sürecinin başladığını da söyleyebiliriz. Her iki ülke halkı için hayırlı olsun. İşlerin bu noktaya gelmesinde Birçok gayret ve emek var. Kazakistan, Azerbaycan ve bölge ülke liderlerinin çabaları için şükranlarımızı sunuyoruz.

33'ÜNCÜ FASIL AÇILIYOR

AB ile yürütülen müzakerelere de değinen Yıldırım, "18 Mart'ta yapılan Türkiye AB zirvesinde 33 nolu fasıl Hollanda dönem başkanlığı dolmadan müzakereye açılacaktır, bunun kararı verilmiştir, hayırlı olsun" dedi.

Yıldırım, "İlgili bakanlarımız 30 Haziran'da Brüksel'de hazır bulunacak ve bir faslın daha açılışını gerçekleştirecektir. Bu faslın açılmasıyla birlikte Avrupa Birliği yolundaki çalışmalar daha da ivmelenecektir" şeklinde konuştu.

"AB TARİHİNDE DÖNÜM NOKTASI"

İngiltere'nin ayrılma kararıyla Avrupa Birliği'nin yeni ve zorlu bir döneme girdiğini ifade eden Başbakan, "Birleşik Krallık'ın ayrılışı AB tarihinde ilk ve önemli bir dönüm noktasıdır. Son yıllarda kendi değerlerinden uzaklaşan AB bunun bedelini ödemeye başlamıştır. AB'nin alınan kararı iyi okuyarak kucaklayıcı bir vizyon anlayışında olması hayati bir önem taşıyor" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye olarak birliğin güçlenerek devamından yana olduklarına işaret eden Yıldırım, ayrılık kararı sürecinde Türkiye üzerinden yapılan ayrımcı söylemleri hatırlattı ve şöyle konuştu:

"Avrupa Birliği'ni var eden değerlerin düşmanı olan ırkçılığa karşı mücadele yoğun bir şekilde sürdürülmelidir. Bu konuda AB maalesef yalnız değildir, İslam karşıtlığı dünyada giderek zemin kazanmaktadır. ABD seçimleri öncesinde İslam karşıtı söylemlerden rahatsız olduğumuzu da belirtmek isterim."

ESNAFLARIN BORCU SİLİNİYOR

Başbakan Yıldırım'ın esnaf ve çiftçilere bazı müjdeleri oldu. Sözlerine "Birkaç yeni düzenleme ve müjdeyi paylaşmak istiyorum" diye başlayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Esnaf ve sanatkarlarımızın borçlarının gecikmiş faizlerini siliyoruz. Geri kalan borçlarını da yeniden yapılandırıyoruz. 110 bin esnafımızın tamamını 400 milyon liralık yükten kurtarmış oluyoruz, hayırlı olsun. Esnaflarımız borcun ana parasını ödeyecek ayrıca bu ana para da yeniden yapılandırılacak.

Birkaç müjdemiz de tarımla uğraşanlar için var. Çiftçilerimiz için yeni açılımlar getiriyoruz. Türkiye'nin geleceği tarımdadır. Kalkınmada tarım ve hayvancılığın payını artırmak ana hedeflerimizden biri olacaktır. Çiftçilerimiz ürünlerini Toprak Mahsülleri Ofisi'ne (TMO) satmak isterse ürün bedellerinin tamamını bayramdan önce peşin alabilecekler.

Piyasaları yakından takip ediyoruz. Üreticilerimizin fiyatlardan memnun olması nedeniyle TMO devreye girmiyor gerekirse girecek. Hasadın yoğunluğuna bağlı olarak özellikle Trakya'da buğday fiyatları düşüş eyleminde. Bu nedenle TMO hububat müdahale fiyatını açıklama ihtiyacı duymuştur.

Kırmızı sert ekmeklik buğdayın alım fiyatını ton başına 910 lira olarak belirlemiş bulunuyoruz. Bu fiyata kaliteye göre yüzde 7 prim uygulanacak. Ton başına kesilen boşatma ücretini de kaldırmış bulunuyoruz. Tarım sektörüne desteklerin 2015 yılı sonunda eriştiği meblağ 19 milyar 590 milyondur."

MUHTAR VE MÜFTÜLERE EVLENDİRME YETKİSİ

Başbakan Yıldırım, günlük hayata ilişkin yeni bazı düzenlemeleri de şöyle sıraladı:

"Evlenme ve ölüm gibi nüfus olayları için artık nüfus müdürlüklerine gitmeye gerek olmayacak. Vatandaş acısını, sevincini bir tarafa bırakıp, bürokrasiyle uğraşmayacak. Vatandaş bundan böyle mahkeme kararına ihtiyaç duymadan, sorunlu ya da yanlış ve sorunlu yazılımda olan adlarını, soyadlarını değiştirme hakkına sahip olacak. Soyadınızı beğenmiyorsunuz, mahkeme kararına lüzum yok.

Değiştirebileceksiniz basit bir işlemle. Adınız hoşunuza gitmiyor, değiştirebileceksiniz. Bunun için mahkemelere gidip, duruşmalar yapıp, 'neden böyle oldu, niye değiştiriyorsun?' gibi sorulara vatandaş muhatap kalmayacak. Bununla da sınırlı değil.

Önemli bir devrim; pasaport ve ehliyet işlemi  artık bundan böyle nüfus idarelerinden yapılacak. Polisten alınıyor, nüfus idarelerine veriliyor. Böylece emniyetteki 5 bin polis, trafikte, güvenlikte daha etkin, asli görevlerine dönmüş olacak. Ayrıca adres değişikliklerini bildirme, saklı nüfusa tescil kolaylıkları getirirken, bir değişiklik de evlendirme yetkisiyle ilgili olacak.

Buna göre, Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi veriyoruz. Ayrıca il ve ilçe müftüleri de resmi nikahları kıyabilecek. Hayatın her alanında hizmetlerimiz kesintisiz devam ediyor."

OSMAN GAZİ PERŞEMBE GÜNÜ AÇILIYOR

Başbakan Binali Yıldırım, 30 Haziran Perşembe günü Türkiye'nin gururu bir mega projeyi daha vatandaşların hizmetine sunacaklarını belirterek, İzmit'i Yalova'ya bağlayan, 50 yıllık hayalin gerçek olacağını, dünyanın dördüncü büyük köprüsü olan Osmangazi Köprüsü'nün hizmete hazır olduğunu açıkladı. 

"Perşembe günü Cumhurbaşkanımızın huzurlarıyla Osmangazi, geçit vermeye başlıyor. Bayram müjdesini İstanbul, İzmir, Bursa, Yalova ve İzmit ile paylaşıyoruz. Ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun" diyen Yıldırım, bir hayalin daha gerçeğe döndüğünü vurguladı. Başbakan Yıldırım, köprünün bin 550 metrelik alan açıklığı, 4 bin metreye yaklaşan toplam boyuyla dünyanın "4. Büyük harikası" olduğuna işaret ederek, İstanbul-İzmir seyahatini 3 saatin altına düşürecek, Bursa ile İstanbul'u komşu kapısı yaparak, 45 dakikaya indirecek bu dev eserin AK Parti iktidarının eseri olduğunu aktardı.

"25 MİLYON KİŞİYE HİZMET EDECEK"

Başbakan Yıldırım, otoyolun, bittiğinde 5 ildeki toplam 25 milyona doğrudan hizmet vereceğine işaret ederek, İstanbul'dan Bursa'ya 45 dakika, İzmir'e 2 saat 50 dakika, Eskişehir'e 2 saatte gidilebileceğini kaydetti. "Yol medeniyettir, medeniyetin gereğini yapmak da AK Parti'nin meziyetidir." diyen Yıldırım, yakıt ve zaman kaybından sağlanacak tasarrufun yılda 700 trilyon olacağını belirterek, bu paranın ise cepte kalacağını bildirdi.

"TAZMİNAT SÖZ KONUSU DEĞİL"

Grup toplantısı sonrasında da açıklamalarda bulunan Yıldırım'a Rusya'ya tazminat ödenip ödenmeyeceğine yönelik soruya "Hayır öyle bir şey yok. Sadece üzüntülerimizi bildirdik, acılarını paylaştık" yanıtını verdi.

Yıldırım düşürülen uçağın pilotunu öldürdüğü iddia edilen kişi hakkındaki hukuki sürecin de devam ettiğini belirtti.

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Binali Yıldırım
  • Türkiye
  • Adalet ve Kalkınma Partisi
  • Gündem
  • Siyaset
  • Genel

Sayfa Yükleniyor...