Boeing, hafif, metal yerine ağırlıkla karbonfiber alaşımları kullanılarak üretilen uçağını Japon All Nippon Airways’e (ANA) teslim etti. ANA uçağı Ekim'de ilk seferine çıkaracak.

Boeing, uçağın karbonfiber tasarımının yakıt tüketimini yüzde 20 azalttığını, yolcuların daha rahat bir uçuş deneyimi yaşadığını ve elektronik olarak ayarlanabilen pencereler nedeniyle, kabindeki havanın çok daha iyi olduğunu ifade etti.

737 Dreamliner, karbonfiber tasarımı sayesinde, diğer modellere göre daha hızlı uçacak ve yakıt tasarrufu sağlayacak. Uçak, Tokyo-New York gibi uzun mesafelerde 210 ile 220 arasında değişen sayıda yolcu taşıyabilecek.

The Guardian'ın haberine göre uçağın bagaj kapasitesi de genişletildi. Bununla birlikte, uçağın plastik yapısından dolayı kabin havasının daha nemli, basıncın da daha yüksek olacağı, bu şekilde yolcuların yüksek mesafelerde bile alçaktan uçtukları hissine kapılacağı belirtiliyor.

Boeing’in 200 milyon dolar değerindeki uçağının teslimatı yaklaşık 3 yıl gecikti. Bu erteleme şirkete milyarlarca dolara mal oldu. Japon havayolu firması ANA, toplamda 11 milyar dolar değerinde, 55 adet Dreamliner sipariş etmişti.

Boeing, şimdilerde ezeli rakibi Airbus’un A350 modeline karşı geliştirdiği ve 2013’te tamamlanması beklenen 821 Dreamliner modeli için sipariş topluyor.