Saadet Partisi: ABD’ye taahüt verilmemeli

Saadet Partisi, ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesi aşamasında TBMM'ye gitmeden ABD'ye sözler verilmemesi ve Türk halkının hissiyatı dikkate alınmadan hiçbir taahhüt altına girilmemesi gerektiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı 08.03.2009 - 15:08

Saadet Partisi'nden yapılan yazılı açıklamayla, Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Oya Akgönenç, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Temel Karamollaoğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek'in ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un Türkiye temaslarını değerlendirerek bir rapor hazırlandığı duyuruldu.

Raporda, ABD Başkanı Barack Obama'nın muhtemel Türkiye ziyaretinde ABD askerlerinin Irak'tan çekilme yolları ve Afganistan'a yönelik Türkiye'den askeri ve insani taleplerinin gündeme gelmesinin beklendiğine işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

''Bilindiği gibi Irak'a ABD askerlerinin Türkiye üzerinden gönderilmesi ve en az 9 veya 10 il üzerinden 62 bin askerin geçirilmesine Türk halkı asla sıcak bakmamış ve sonunda TBMM'de tezkere geçmemişti.

Tam altı yıl sonra Irak'ta çekilme başlatılırken neden illa aynı yerlerden ABD askerinin geçmesi istenmektedir? Maksat, zorla veya tesadüfen kendi isteklerinin bir şekilde yaptırılması ve Türkiye'ye sözünün yedirilmesi midir? Türkiye üzerinden en az birkaç yıl süre ile devamı Amerikan askerlerinin ve vasıtalarının geçmesi sırasında gerekli güvenlik durumu nasıl sağlanacaktır?

ABD'nin yaklaşık 142 bin askerinin büyük bir kısmını Türkiye'nin Adana'da Şakirpaşa Havalimanı'ndan, İncirlik hava üssünden, Mersin ve İskenderun limanlarından, Taşucu ve diğer önemli noktaları kullanarak tahliye edeceği ortadadır. Bunun bölgedeki yıpratma etkisi çok büyüktür.

Tamamen ABD kontrolünde olan Körfez tarafından ve ABD donanmalarına daha yakın bulunan kısımlardançıkmaları daha uygun düşmektedir. Kuzeye tırmanıp, Doğu ve Güneydoğu dağlarını aşıp, düzlüğe inme operasyonu hayli garip bir plan gibi görünmektedir. Türk hükümetinin bunu iyi düşünmesi gerekmektedir. Parlamento'ya gitmeden sözler verilmemelidir. Türk halkının hissiyatı dikkate alınmadan hiçbir taahhüt altına girilmemelidir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...