Saadet Partisi’nden anayasa değişikliğine destek

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, mevcut parlamentonun Türkiye'nin meşru parlamentosu olduğunu vurgulayarak, ''Parlamento anayasa değişikliği yapmaya yetkili organdır'' dedi.

Anadolu Ajansı 12.03.2010 - 17:34

Abant Platformu'nun bu yılki ''Yeni Bir Toplumsal Mutabakat İçin Demokratikleşme'' konulu toplantısı Ankara Rixos Otel'de başladı.

Toplantının açılışında konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş, Türkiye'nin temel meselesinin anayasa değişikliği ile başlayacak bir restorasyon sorunu olduğunu belirterek, Türkiye'de kapsamlı, köklü bir anayasa değişikliği yapılması gerektiğini kaydetti.

Kurtulmuş, ''Mevcut parlamento Türkiye'nin meşru parlamentosudur. Son güne kadar bu parlamento anayasa değişikliği, yasa değişikliği yapmaya yetkili organdır. Milletin meclisidir'' dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin kendisini fiili bir senato konumuna getirdiğini savunan Kurtulmuş, TBMM'nin bu durumu değiştirebileceğini kendilerinin de bu değişikliğe destek verebileceğini söyledi.

Türkiye'deki siyasi sistemin adı demokrasi gibi görünse de ''bürokratik oligarşi'' ve ''vesayet sistemi'' olduğunu iddia eden Kurtulmuş, ''Türkiye'de son dönemde yapılanlar önemli adımlardır. Takdir ediyoruz'' dedi.

Milletin anayasa yapma sürecine dahil edilmesi gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, doğrudan halk tarafından seçilen ve yeni anayasayı yapacak olan bir anayasa meclisi oluşturulması görüşünü dile getirdi. Kurtulmuş, ''(Anayasayı halk yapmasın) diyecek bir partiyi düşünemiyorum'' diye konuştu.

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu da parti olarak ''24 saat kesintisiz demokrasi'' istediklerini söyledi.

Bireysel özgürlüklerin ve hukuk devletinin önemine işaret eden Topçu, bu konuda atılacak adımlara destek vereceklerini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...