Saadet’te emanetçi arayışı

Saadet Partisi’nde yeni genel başkanın kim olacağı henüz belli değil. Oğul Erbakan’ın askerlik sorunu bulunuyor. ntvmsnbc diğer genel başkan adaylarını araştırdı.

02.03.2011 - 13:43

Saadet Partisi’nde Erbakan’ın ölümünün ardından kimi Genel Başkan olacağı konuşuluyor. Fatih Erbakan en güçlü aday ancak askerlik sorunu var. Askerlik sorunu çözülene kadar onun yerine emanetçi bir adayın gelebileceği düşünülüyor.

Oğul Erbakan gelene kadar ise emanete bakabilecek adayların başlıcaları şunlar;

Mustafa Kamalak: Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeliği ve Kurucu Dekanlığı ile 20 ve21’inci Dönem Kahramanmaraş Milletvekilliği yaptı. Serbest avukatlık yapan Kamalak Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı.

Ayrıca 2001 yılında Fazilet Partisi’nin kapatılması davası sırasında Anayasa Mahkemesi’nde parti adına sözlü savunma yapmıştı.

Şevket Kazan: 1971'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.1971'de, Necmettin Erbakan'ın kurduğu Milli Nizam Partisi'ne katıldı. 1973'te Milli Selamet Partisi'nden Kocaeli milletvekili seçildi. Aynı yıl kurulan CHP-MSP hükümetinde Adalet Bakanı, Kasım 1976'da da I. Milliyetçi Cephe hükümetinde Çalışma Bakanı oldu.

12 Eylül Darbesi'nden sonra 1 yıl süreyle tutuklu kaldı, 1985'te beraat etti. 1991'de Refah Partisi'nden tekrar millletvekili seçilen Kazan, 1996'da kurulan Refahyol hükümetinde Adalet Bakanı oldu. Bu dönemde "Sivas Olayı" sanıklarının avukatlığını yaptı. 35 kişinin ölümüüyle sonuçlanan olaya adı karışan sanıkları hapishanede ziyaret etti. Her dönem Milli Görüş hareketinin en önlerinde yer alan Kazan halen Saadet Partisi'nde siyasete devam etmektedir.

Saadet Partisi eski lideri Numan Kurtulmuş'u devirmek için yeni bir seçim gündemli olağanüstü kongre toplamaya çalışmıştır. Bu doğrultuda fikir almak için gizlice CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile görüşmüş, bu görüşme parti çevrelerinde rahatsızlık yaratmıştı.

Recai Kutan: 1952 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi'nden inşaat yüksek mühendisi olarak mezun oldu. 1952-1969 yılları arasında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nde Bölge Müdürlüğü ve Genel Müdür Muavinliği görevlerinde bulundu. Bu tarihlerde Türkiye'nin en büyük projesi olan GAP Etüd ve Planlama çalışmalarının yönetti.

1983 tarihinden sonra Refah Partisi'nde görev aldı. 20. Dönem Refah Partisi Malatya Milletvekili iken 1996 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı. Refah Partisi’nin kapatılmasının ardından yeni kurulan Fazilet Partisi'nin Genel Başkanı oldu. Bu parti kapatıldıktan sonra Saadet Partisi’ne Genel Başkan oldu.26 Ekim 2008'de görevini Numan Kurtulmuş'a devretmişti.

Oğuzhan Asiltürk: İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ni bitirdi. 15 ve 16’ıncı dönem Ankara, 19 ve 20’inci dönem Malatya Milletvekiliği ile İçişleri, Sanayi ve Teknoloji bakanlıkları yaptı.

MSP Davası sebebiyle bir yıl gözaltında kaldı.Sonra yargılandı ve beraat etti. 10 yıl süreyle siyasetten yasaklandı.Yasağı 1987 Anayasa referandumu ile kalktı.Yasağı kalktıktan sonra ilk kongrede Refah Partisi'nin Genel Sekreterliği’ne seçildi.

Kaleme aldığı "Sosyal Yapının Güçlendirilmesi" adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Yasin Hatipoğlu: Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Alaca Belediye Başkanlığı, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanlığı, 15, 19, 20 ve 21’inci dönem Çorum Milletvekilliği ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilliği yaptı. Refah Partisi'nin kapanmasından sonra Fazilet Partisi'ne geçen Yasin Hatipoğlu şiire olan merakıyla da tanındı. Özellikle küskünler döneminde sıkıntılı günler geçiren politikacının Türk Sanat Müziği'ne karşı duyduğu ilgi ve bunu Meclis'e taşıması gergin oturumların en büyük ilacı oldu.

Yasin Hatipoğlu dinlenirken ayakkabı ve çorap giymeyi hiç sevmemesi ve makamında sabolarla dolaşmasıyla bilinir.

Abdüllatif Şener: Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Gazi Üniversitesi'nde doktora yaptı. Gazi Üniversitesi Bolu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde dekan yardımcısı oldu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü'nde öğretim üyeliği yaptı. Maliye Bakanlığı'nda Gelirler Kontrolörü olarak çalıştı. AKP kurucu üyesidir.

59. Hükümet ve 58. Hükümet Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, öncesinde 54. Hükümet Maliye Bakanı, TBMM 19. Dönem ve 20. Dönem Refah Partisi, 21. Dönem Fazilet Partisi, 22. Dönem AKP Sivas milletvekilidir.

AKP ile yaşadıkları görüş ayrılıkları sonrası 2007 yılında yapılan seçimlerde aday olmamıştır. 2009’da Türkiye Partisi’ni kurup Genel Başkanı oldu.

En son Necmettin Erbakan ile 2011 seçimlerinde ittifak yapmak için görüştüklerini açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...