Saatte 6,247 km hızla uçtu

Boeing’in geliştirdiği insansız X-51A WaveRider hava aracı, en uzun süreli hipersonik uçuş rekorunu kırdı.

04.05.2013 - 11:44

Saatte 6,247 km hızla uçtu

En hızlı hipersonik uçak olarak kabul edilen X-51A WaveRider, dördüncü deneme uçuşunda saatte 6,247 km hıza ulaşırken, 3,5 dakika süren uçusuyla en uzun süre sesten hızlı uçuş gerçekleştiren hava aracı oldu. WaveRider’ın hipersonik uçuş süresi ise toplamda 6 dakikanın üzerine çıktı.

Boeing’in iki gün önce gerçekleştirdiği deneme uçuşunda, California’daki Point Mugu Donanma Üssü’nden kalkan B-52H Stratofortress stratejik bombardıman uçağı, 15 bin metre yükseliğe çıkarak kanadı altında taşıdığı X-51A WaveRider’ı gökyüzüne bıraktı. Roketini ateşleyerek 4.8 Mach hızına çıkan WaveRider, uçuşun ilerleyen saniyelerinde Mach 5.1 hızına ulaştı.

Boeing’in web sayfasında verdiği bilgiye göre, uçuşu esnasında tüm jet yakıtını tüketen X-51A, yavaşlayarak Pasifik Okyanusu’na indi.

ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı ve Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projeri Ajansı (DARPA) için yapılan denemenin ardından açıklama yapan Boeing yetkilisi Darryl Davis, “Yıllar süren çalışmaların ardından hipersonik motor teknolojisinde büyük bir başarı elde ettik. Bu başarı, gelişmiş savunma sistemleri ve uzaya daha düşük maliyetli roket ateşlenmesi gibi birçok alanda bize kapı aralayabilir” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...