Sabiha Gökçen'in güvenliği mankenlere emanet

Bir terör örgütünün saldırı planıyla gündeme gelen Sabiha Gökçen Havalimanı’nın, manken askerler tarafından korunduğu ortaya çıktı.

16.11.2009 - 10:10

Sabah gazetesinin haberine göre; Devrimci Karargâh terör örgütünün 11 Eylül tarzı bir terör saldırısı için üs olarak seçtiği Sabiha Gökçen Havalimanı’nda dış güvenlikte yaşanan zaaf inanılmaz boyutta.

Havalimanının dışında bulunan 41 adet nöbet kulubesinden sadece dördünde jandarma nöbet tutarken, geri kalanlarında 1 metre 90 santimlik cansız mankenler nöbet tutuyor.

Oyuncak silahların omuzlarına asıldığı askerlerlerin bazıları ile gerçek askerler saat 12.00 gibi yer değiştirse de akşamları havalimanının güvenliği cansız askerlere emanet.

Devrimci Karargâh örgütü üyelerinin terörist bir saldırı için, çalışan olarak sızdıkları My Technic şirketinin Güvenlik ve İdari İşler Müdürü Hakkı Süha İnan, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda güvenlik zaafı olduğunu açıklamış ve "İstihbarat eksikse fiziksel güvenlik önlemleri yeterli olmaz. İsteyen aprona da uçağa da bomba koyabilir" demişti.

Havalimanının apron ile dış güvenliğin sağlandığı bölge arasındaki barikatlar civarında da hiçbir güvenlik bulunmuyor.

Havalimanından sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Bekir Ergök havaalanının iyi korunduğu belirterek, “Çalışmaların geneline bakmak lazım. Kulubelerde mankenler var ama alan iyi korunuyor” dedi.

Ergök sözlerini, “Sabiha Gökçen'deki güvenlik uygulamalarının bir kısmından haberim var. Elektronik gözetleme var, devriyeler geziyor. Kulelerde manken bulunması oranın güvenliği ile doğrudan ilgili bir durum değil. Diğer önlemleri uluslararası standartlar doğrultusunda. Terminalde bine yakın kamera var mesela. Polis, istihbarat anlamında iyi çalıştığı için saldırı planı yapanlar önceden yakalandı. Cansız manken, Jandarma Bölük Komutanlığı'nın geçici güvenlik tedbirlerinden yalnız biri. Sadece kuleyle koruma olmaz. Zaten bu kadar büyük bir alanı korumak ne kadar mümkün o da tartışılır” diyerek sürdürdü.

Sabiha Gökçen Havalimanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri Şirketi'nin (HEAŞ) Güvenlik Müdürü Sedat Veyisoğlu ise alandaki güvenlik tedbirlerinin yeterli olduğunu savunarak, "Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programı'nda belirtilen bütün şartları yerine getiriyoruz. Güvenlik zaafı yok" ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...