NTV

'Sabır, her şeyin çözümüdür'

Türkiye

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, IŞİD tarafından Musul'da alıkonulan Türk vatandaşlarına ilişkin, "Personelin ve ailesinin serbest bırakılacağı umuduyla bekliyoruz. Bu konuyla ilgili tüm taraflarla görüşmeler devam ediyor" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, basın mensuplarına, Musul'da IŞİD militanlarınca alıkonulan Türk vatandaşlarının serbest bırakılması için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

'BİR TARİH VERMEK DOĞRU DEĞİL'
"Rehin alınan personelin ve ailesinin serbest bırakılacağı umuduyla bekliyoruz. Bu konuyla ilgili tüm taraflarla görüşmeler devam ediyor" diyen Yılmaz, "Bugün veya yarın olacak şeklinde bu görüşmelerin biteceğini beklemek, bir tarih vermek, 'bugün veya yarın' bu da doğru değildir çünkü karşımızda yeknesak (tekdüze) bir grup da yoktur. Bu sorunun sabırla, görüşmeler yoluyla çözülmesini beklemek en doğru yoldur. Dışişleri Bakanlığımız tarafından bu konuda her türlü çalışma yapılmaktadır. Aziz milletimiz bu konuda müsterih olsun. Görüşmeler devam ediyor. Aziz milletimizin duaları, destekleri bizimle olsun" ifadelerini kullandı.

'SABIR, HER ŞEYİN ÇÖZÜMÜDÜR'
Bu konuda en kısa zamanda olumlu bir netice almayı beklediklerini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Sabır, her şeyin çözümüdür. Daha önce pilotlarımız böyle alıkonulmuştu. Uzun bir süre sonra görüşmeler yoluyla pilotlarımız serbest bırakıldı. TIR şoförlerimiz vardı yine, görüşmeler yoluyla bir süre sonra serbest bırakıldı. Şimdi de inşallah bu konsoloslukta görevli personelin ve ailesinin de görüşmeler yoluyla serbest bırakılmasını bekliyoruz.

Ne zaman olur? Bir gün verirsek doğru olmaz ama görüşmelerin devam ettiğini söylemek ve bunu sabırla beklemek… Dışişleri Bakanlığımız tarafından da yapılması gereken her şey... Eğer bunun dışında herhangi kimsenin 'şu da yapılsın' diye bir fikri varsa biz buna da açığız ama bilin ki bu konuda Dışişleri Bakanlığımız tecrübelidir, geçmişte örnekleri vardır. İnşallah bu olayda da en sağlıklı neticeyi en kısa zamanda alırız diye düşünüyoruz."

BAKAN YILMAZ İLK AÇIKLAMASINDA NE DEMİŞTİ?
Milli Savunma Bakanı Yılmaz, konuyla ilgili gün içerisinde yaptığı açıklamada şöyle konuşmuştu:

''IŞİD üzerinde kim etkili olabilecekse, IŞİD kimin sözüne itibar ediyorsa Irak'taki bütün taraflarla görüşmelerimiz devam ediyor. Bize söylenilen mümkünse en kısa zamanda. Belki yarın gelebilirler, belki öbürsü gün gelebilirler. Biraz sabırlı olsunlar. Bunun iki alternatifi var. Ya operasyon yapıp gidip getireceksin ya da görüşmelerle. Sabırla, sulh yoluyla bu olayı, bu sıkıntıyı çözmek lazım. Bizim isteğimiz, görüşmeler yoluyla bunu çözmeyi düşünüyoruz çünkü bunun en doğru yol olduğunu düşünüyoruz. Biraz daha sabretsinler.''