Sabitfikir basılıyor!

Bir yıldan uzun bir süredir yayında olan güncel edebiyat sitesi sabitfikir.com; önümüzdeki günlerde basılı bir yayın olmaya hazırlanıyor.

23.02.2011 - 16:56

Sabitfikir basılıyor!

İdefix’in yaklaşık iki yıl önce hayata geçirdiği sabitfikir.com, artık basılı olarak da okunabilecek.

İdefix üyelerinin siparişleriyle birlikte ücretsiz olarak gönderilecek olan Sabit Fikir, yayın hayatına sıcak konularla giriş yapıyor.

Ticari seçim mi, sansür mü?
İlk sayısını önümüzdeki günlerde yayınlayacak olan Sabit Fikir, geçen haftalarda gündeme oturan bir mevzuyu, yepyeni bir soruyla ele alıyor: Kitabevlerinin, içeriğini onaylamadığı kitapları satmayı reddetmesi hangi kavramla açıklanabilir: Ticari seçim mi, sansür mü?

Gazeteci Elif Bereketli’nin hazırladığı bu dosya haberde Bir+Bir dergisinden Merve Erol ve Metis’ten Semih Sökmen’in yanı sıra, eleştirmen Semih Gümüş, gazeteci-yazar Celal Üster, yazar Oral Çalışlar, ADD Genel Sekreter Yardımcısı Reşat Demirci ve pek çok yayıncı ile kitabevinin görüşlerini bulabileceksiniz.

İlk sayının bir diğer dosya konusu ise; yazar Martin Amis’in çocuk edebiyatına ilişkin sarf ettiği iddialı sözlerin ardından, gazeteci Ceren Çıplak tarafından hazırlandı. “Çocuk edebiyatı “kolay” mı?” sorusuna yanıt arayan çalışmada; yazar Yekta Kopan, yazar Bilgin Adalı, Can Çocuk Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Samiye Öz ve Mavisel Yener gibi isimlerin; Amis’in “Ancak, beynim ciddi hasar görürse çocuk kitabı yazarım” sözleri hakkındaki düşüncelerini bulmak mümkün!

Paulo Coelho yeni kitabı ile her yerden önce Sabit Fikir’de
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok sayıda hayranı bulunan Portekizli yazar Paulo Coelho’nun ruhundaki engelleri aşmak için “Türkiye’nin ruhu”na güvenerek çıktığı uzun bir yolculuğu” konu alan yeni kitabı “Elif”i konu alan ilk yazı da Sabit Fikir’de!

Başkahramanı Türk kızı Hilal olan ve İngilizcede dahi basılmadan önümüzdeki günlerde Can Yayınları tarafından yayımlanacak olan bu kitabı, Hayati Roman’ın eğlenceli dilinden okuyacaksınız.

İdefix üyeleri için ücretsiz
Edebiyat takipçilerinin sanal alemdeki uğrak duraklarından olan sabitfikir.com’un yazarları, Sabit Fikir’in dergisinde de yer almayı sürdürecek. Haydar Ergülen, Ömer Türkeş, Hakan Bıçakcı, Kaya Genç, Faruk Duman ve Erhan Afyoncu, yazılarıyla bu ilk dergiye katkıda bulunan isimler arasında.

Yayın yönetmenliğini Elif Bereketli’nin yaptığı Sabit Fikir’in ilk sayısında, ayrıca, keskin kalemiyle Fikri Sabit, ilk kitabı Kayıp Gül’le büyük yankı uyandıran Serdar Özkan’ın yeni kitabı “Hayatın Işıkları Yanınca”yı çarpıcı bir üslupla değerlendiriyor; Oylum Yılmaz ise şahane kalemiyle, bu ayın ‘Şahane Bir Kitap’ını seçiyor.

Paul Auster’ın son kitabı Sunset Park’ı anlattığı bir söyleşinin yanı sıra, gazeteci Sibel Oral’ın yazar Moris Farhi’yle yaptığı keyifli söyleşiyi de bulabileceğiniz Sabit Fikir, İdefix üyelerinin paketlerine ücretsiz olarak eklenecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...