Sadece 2 e-kelepçe kaldı (Kadına  şiddet uygulayanlar için)

Türkiye’de kadına şiddet vakaları yılda 120 bini bulurken, bu suçu işleyenler için sadece 30 elektronik kelepçe satın alındığı öğrenildi. 28 e-kelepçe hali hazırda kullanırken, elde sadece 2 adet kaldı.

ntv.com.tr 09.10.2017 - 09:14 | Son Güncelleme : 09.10.2017 - 09:16

Sadece 2 e-kelepçe kaldı (Kadına  şiddet uygulayanlar için)

Kadına yönelik şiddet olaylarına karışanlara takılan elektronik kelepçeden sadece 2 adet kaldığı ortaya çıktı.

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre; kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Antalya’da zanlılara mahkeme kararıyla elektronik kelepçe takılıyor.

Haberde Adalet Bakanlığı’nın, kadına yönelik koruyucu yöntemlerden olan elektronik kelepçenin yılda 30 kişiye takılmasına onay verildiği bildirildi. Bu yıl 28 kişiye e-kelepçe takıldı.

Altı ilde son iki yılda şiddet uygulayan 60 kişiye elektronik kelepçe takıldı. İstanbul ve Bursa’da şu ana kadar kimseye e-kelepçe takılmadığı belirtildi.

Şiddet mağduru 120 bin kadından 70 bininin sadece yakın ve uzak koruma olarak tabir edilen yöntemlerle korunduğu bildirildi.

Bu kişilerden 300’ünün kimliğini değiştirdiği ve diğerlerinin ise kadın sığınma evlerinde kaldığı ifade edildi.

2005 yılında başlayan denetimli serbestlik uygulamasıyla kullanılmaya başlanan elektronik kelepçe bugüne kadar farklı farklı suçlardan yargılanan 25 bin kişiye takıldı.

Son bir yıldır elektronik kelepçe ile şu an yaklaşık 3 bin kişi takip edildiği bildirildi. Bu kişilerden 380’ninin FETÖ sanığı olduğu öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...