Sadece iki kişi kaldı

İsrail’in yardım filolarına müdahalesi sonucu yaralanan toplam 19 kişi, 3 ayrı uçakla Ankara’ya getirildi. 9 cenaze ve aktivistleri getirecek 3 uçak da Tel Aviv'den hareket etti.

02.06.2010 - 23:15

Sadece iki kişi kaldı

İsrail'den dönüşler başladı.


İlk olarak, biri Türkiye diğeri İrlanda vatandaşı iki kişiyi taşıyan uçak Etimesgut Havaalanı'na iniş yaparken, saat 01.00 sularında da 17 yaralıyı taşıyan iki askeri uçak Ankara'ya geldi.

Yaralıları Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ karşıladı.

İlk gelen ve Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan iki yaralıdan birinin 40 yaşındaki Türkiye vatandaşı İmdat Avni olduğu, Avni'nin durumunun nispeten ağır olsa da hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Avni'nin göbek altında kurşun girişi olduğu ve dalağının alındığı bilgisi verildi.

Bir diğer yaralı 41 yaşındaki İrlanda vatandaşı Almahti Alharati'nin, uçak havalanmak üzereyken 'beni bırada bırakmayın, götürün' şeklinde talepte bulunduğu ve bu nedenle uçağa alındığı kaydedildi. Alharati'nin de dipçik darbesi sonucu yaralandığı kaydedildi.

17 YARALI DAHA GELDİ
Saatler 01.00'e yaklaştığı anlarda, 17 yaralıyı taşıyan iki uçak daha Etimesgut'a indi. Uçakta bulunan yaralıların kimlikleri şöyle:

Ekrem Küçükköse, Fatih Kavaktar, Mustafa Bakırhan, Adem Bakıcı, Muhyiddin Yıldırım, Erkan Bayfidan, Suat Çoşmaz, Sadettin Furkan, Murat Taşkın, Osman Çalık, Mehmet Yıldırım, İsmail Yeşildağ, Abdulhamit Ateş, Muharrem Güneş, Reveha Gümrükçü, Kenan Akçil, Canip Tunç.

İKİ KİŞİ GELEMİYOR
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, durumları yolculuğa elverişli olmayan iki yaralının İsrail’de bırakılacağını, şartlar oluştuğu gibi bu iki kişinin derhal Türkiye'ye getirileceğini söyledi. Bu kişilerden birinin isminin Ahmet Aydan Bekar olduğu, diğer kişinin ise kimlik bilgilerine ulaşılamadığı belirtildi.

BAŞHEKİM YARALILARIN DURUMLARINI AÇIKLADI
Sağlık Bakanlığı Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Metin Doğan, Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçağıyla Türkiye'ye getirilen yaralı İmdat Avni isimli kişinin 40 yaşında olduğunu bildiren Doğan, ''Bu hasta ateşli silah yaralanmasına bağlı göğüs ve karın bölgesindeki yaralanma nedeniyle bir cerrahi müdahale geçirmiş. Hem akciğerinde, hem karaciğerinde, hem de dalak bölgesinde yaralanmaları var'' dedi.

Hastanın şu anda şuurunun açık ve genel durumunun iyi olduğunu ifade eden Doğan, yaralının yoğun bakımda takip ve tedavisine devam edileceğini kaydetti.

Bugün getirilen ikinci hastanın 41 yaşında İrlanda vatandaşı olduğunu anımsatan Doğan, bu yaralının vücudunun değişik bölgelerinde darba bağlı yaralanmaların tespit edildiğini aktararak, ''Hem kafa bölgesinde, hem sırt bölgesinde, batın bölgesinde çeşitli yaralanmalar var. Bunun bir darp ile ilgili olduğunu düşünüyoruz'' diye konuştu.

İrlanda vatandaşının Türkçe bilmediğine işaret eden Doğan, hastanın genel durumunun iyi, şuurunun açık olduğunu, hastanın tedavisinin yataklı serviste devam edeceğini açıkladı.

Doğan, ayrıca hastanın travmalar nedeniyle hipoglisemi atağı geçirdiğini de bildirdi.

Doğan, bir gazetecinin ''Genelkurmay'a ait ambulans uçakla Türkiye'ye getirilecek diğer yaralıların da tedavisinin Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılıp yapılmayacağı'' sorusuna ''Hastaların takip ve tedavileri bu hastanede yapılacak'' yanıtını verdi.

HASTALAR SEVK EDİLMEYECEK
Doğan, ''Şu anda bize gelen bilgilere göre, başka bir tarafa sevk edilmesi gereken bir hasta bulunmamaktadır. Hastanemizin imkanları her türlü teknolojiye sahiptir. Her türlü hastaya hizmet verecek kapasitededir. O yüzden herhangi bir hastanın sevkini düşünmüyoruz'' dedi.

Hastaların acil serviste tutulmayacağını, yoğun bakım ihtiyacı olan hastaların bu servise yatırılacağını ifade eden Doğan, yataklı ünitede tedavi görmesi gereken hastaların da burada tedavi göreceğini kaydetti.

DOKTOR DÜNYANIN HER YERİNDE DOKTORDUR
Bir gazetecinin ''Türkiye'ye getirilen hastaya İsrail'de müdahale edildiği bildirilmişti. Yapılan müdahaleyi yerinde ve yeterli buluyor musunuz?'' sorusunu yanıtlayan Doğan, ''Herhangi bir problem görünmüyor. 'Yanlış' ya da 'Doğru' diye bir değerlendirme yapmak doğru değil. Doktorlar, dünyanın her yerinde doktordur. Hastalara yardımcı olmaya çalışır'' dedi.

AĞIRLIKLI OLARAK ATEŞLİ SİLAH YARALANMASI
Doğan, İsrail'den getirilen yaralıların genellikle göğüs, batın, kol ve bacaklarında ciddi yaralanmalar olduğunu belirterek, ''Ağırlıklı olarak ateşli silah yaralanması söz konusu'' dedi.

Doç. Dr. Doğan, 3 yaralının tedavisinin yoğun bakımda sürdüğünü, diğer hastaların servislerde tedavi altında bulunduğunu belirterek, genel sağlık durumlarının ve morallerinin iyi olduğunu, birinci derecede yakınlarıyla görüştürüldüklerini ifade etti.

AKTİVİSLER DE YOLDA
Son bilgilere göre, yardım filosunda bulunan 500'ün üzerinde aktivisti ve 9 cenazeyi taşıyan 3 THY uçağı Ben Gurion Havaalanı'ndan ayrıldı. Uçaklar yaklaşık 2 saat sonra Türkiye'de olacak.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...