Balyoz davası kapsamında önceki gece tutuklanan komutanlara ziyaretçi akını başladı. Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına, emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık ve emekli Korgeneral Engin Alan, Silivri Cezaevi'nde dün ilk gecelerini geçirdiler.

Akşam gazetesinden Ercan Öztürk'ün haberine göre, Örnek, Fırtına ve Alan üst düzey bir komutanın odasında sabahladılar. Diğer emekli subaylar ise karantinalarda kaldılar.

Sabaha kadar sohbet eden komutanların yemek yemeyip sürekli çay ve sigara içtikleri ve oldukça gergin oldukları öğrenildi.

Silivri Cezaevi dün gece hiç olmadığı kadar hareketli saatler geçirdi. İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu da tutuklu komutanlara 'geçmiş olsun' ziyaretinde bulunan isimler arasındaydı. Komutanların ziyeretçilere, 'Tutuklanmayı beklemiyorduk. Bizim için de sürpriz oldu' dedikleri öğrenildi. 

DUBLEKS KOĞUŞ
Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusü'nde üst düzey komutanların kalması için 5 Nolu L Tipi Cezaevinin hazırlandığı öğrenildi. İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve Engin Alan'ın aynı koğuşta kalması bekleniyor. Dubleks olan bu koğuşlar cezaevinin en konforlu koğuşları.

ERUYGUR DA UNUTULMAMIŞTI
Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi de Ergenekon soruşturmasında tutuklanan emekli Orgeneral Şener Eruygur ile Orgeneral Hurşit Tolon'u da kaldıkları Kandıra Cezaevi'nde, Genelkurmay Başkanlığı'nın emriyle ziyaret etmişti.

ERGENEKON'A KOMŞU OLDULAR
Komutanlar ünlü Ergenekon tutuklularına da komşu olacak. L-5 Nolu Cezaevi'nde Ergenekon davası tutukluları Veli Küçük, İbrahim Şahin, Ergün Poyraz, Levent Bektaş, Kemal Kerinçsiz, Mustafa Levent Göktaş gibi isimler kalıyor.

TUTUKLU SAYISI 140 OLDU
Balyoz davası kapsamında haklarında yakalama kararı çıkarılan 7 muvazzaf asker dün tutuklandı. Merkez Komutanlığı'ndan getirilen askerler hakkında duruşmada olduğunun tutanaklara geçmemesi nedeniyle yakalama kararı çıkmıştı. İstanbul nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkarılan Albay Mehmet Ferhat Çolpan, Albay Nihat Altunbulak, Albay İbrahim Koray Özyurt, Albay Soner Polat, Yarbay Meftun Hıraca, Üsteğmen Erdinç Atik, Astsubay Abdurrahman Başbuğ'a haklarındaki yakalama kararı okundu. 7 sanık tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevine götürüldü. Davada, dün duruşmada olan 133 kişi tutuklanmış, 29 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı. Son tutuklamalarla hakkında yakalama kararı olanların sayısı 22'ye indi.

İKİ KOMUTAN GATA'DA
HaklarInda yakalama kararı verilen 1. Ordu eski Komutanı Emekli Orgeneral Ergin Saygun ile Emekli Tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy GATA'ya yatırıldı. Emekli komutanlar Kardiyoloji Servisi'nde tedavi altına alındı.