Meteoroloji'den sağanak uyarısı

Meteoroloji'den yapılan açıklamada sağanak yağışın Anadolu Yakası'nda akşam saatlerine kadar devam edeceği bildirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.06.2015 - 12:09

Meteoroloji'den sağanak uyarısı

Meteoroloji 1. Bölge Müdürü Ergün Güler, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda sabah etkili olan sağanağın, akşam saatlerine kadar yer yer devam edeceğini bildirdi. 

Güler, yaptığı açıklamada, İstanbul'da ramazan boyunca havanın zaman zaman yağışlı ve sıcaklık olarak mevsim normallerinde seyredeceğini daha önce de belirttiklerini söyledi.

Yaz mevsimi boyunca kısa süreli yaz yağışlarının görülmeye devam edeceğini dile getiren Güler, sıcaklıkların mevsim normallerinde seyretmesini beklediklerini, rüzgarın da etkisiyle havanın geceleri biraz serinleyebileceğini kaydetti.

Atmosferin yukarı seviyelerinde meydana gelen serin havanın etkisinden dolayı İstanbul'da ay sonuna kadar hava sıcaklıklarında artış beklenmediğini anlatan Güler, sıcaklıkların gece 18-20, gündüz ise 26-28 derece civarında olacağını aktardı.

Güler, bu sabah Anadolu Yakası'nda şiddetli sağanağın görüldüğünü anımsatarak, "Özellikle Kartal, Maltepe, Sancaktepe, Çekmeköy ve Ümraniye'de yoğun olmak üzere kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlar görüldü. Boğaz çevresinde aralıkla devam eden yağışların iftar saatlerine kadar il genelinde devam etmesini bekliyoruz. Yarın ise Anadolu Yakası'nda yine sabah saatlerinde yerel sağanak geçişleri görülecek. Avrupa yakasında ise herhangi bir yağış beklemiyoruz" diye konuştu.

2 SAATTE TOPLAM YAĞIŞIN YARISI

Yağışların özellikle Kartal'da etkili olduğunu vurgulayan Güler, "Saatte metrekareye Kartal Cevizli'de 57,4, Sancaktepe'de 31,2, Çekmeköy'de 20,1, Ümraniye'de 17,6, Üsküdar'da 5,5, Pendik ve Sarıyer'de 3 kilogram yağış düştü. Kartal'da haziran ayında toplam yağış 28,7 kilogram oldu. Bu oran dikkate alınırsa, bugün 2 saatte, tüm ay boyunca meydana gelen toplam yağışının 2 misli yağış kaydedildi" şeklinde konuştu.

Güler, bugün hava sıcaklığının en yüksek 25 derece olacağını belirterek, "Yarın parçalı ve çok bulutlu 27, perşembe parçalı ve az bulutlu 28, cuma da parçalı bulutlu 27 derece olmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...