NTV

'Sağanak' kabus geri döndü

Türkiye

Edirne'de sağanak yağış, su baskınlarına yol açtı; bazı yollar trafiğe kapandı. Meteoroloji İstanbul için sağanak yağış uyarısı yaptı.

Edirne'de akşam saatlerinde başlayan yağmur geceyarısına doğru etkisini artırdı. Özellikle Zübeyde Hanım, İbrahim Ay ve İlhami Ertem caddeleri ile Atatürk Bulvarı'nda su taşkınları meydana geldi.

Bazı araçlar yollarda kaldı, yaklaşık 50 ev ve işyerinin bodrum katlarını su bastı. Belediye ekiplerinin yetersiz kalması nedeniyle vatandaşlar, kendi çabalarıyla suları boşaltmaya çalıştı.

Edirne'de aralıklarla süren yağışların, gün içinde yine etkili olacağı bildiriliyor. Meteoroloji ayrıca Trakya'daki diğer illerle Balıkesir'in kıyı şeridindeki ilçelerinde de kuvvetli yağış uyarısı yaptı.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Tekirdağ ve İstanbul'un bazı ilçelerinde etkili yağışa karşı ilgilileri ve vatandaşları uyardı.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan ''meteorolojik uyarıda'', son verilere göre, sabah saatlerinden itibaren saat 15.00'e kadar Tekirdağ merkez ile Çorlu, Çerkezköy, Saray ilçeleri, İstanbul'un Silivri, Çatalca, Büyükçekmece ve Küçükçekmece ilçelerinde ''kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış'' beklendiği kaydedildi.

Uyarıda, ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi ve ulaşımdaki aksamalar konusunda dikkatli olunması istendi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Marmara, Kıyı ve Kuzey Ege, Batı Karadeniz'in batısı ile Eskişehir çevrelerinde görülecek yağışların Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğini belirtti.

Çağlar, pazartesi günü, yağışların Marmara'nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı ile Batı ve Orta Karadeniz bölgelerinde görüleceğini kaydetti.

Salı günü, Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağışlara sebep olacak sistemin, çarşamba günü doğu bölgelerine hareket ederek yurdu terk edeceğinin tahmin edildiğini ifade eden Çağlar, hava sıcaklığının ise batı bölgelerden başlayarak 2 ila 4 derece azalacağını, mevsim normalleri civarında seyredeceğini söyledi.