Sağanak var, sıcaklık 5-7 derece düşecek

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava ülke genelinde etkili olacak. Hava sıcaklığı 5-7 derece azalacak.

Anadolu Ajansı 30.10.2009 - 09:06

Sağanak var, sıcaklık 5-7 derece düşecek

Türkiye, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek.

Marmara ve doğu bölgelerde kuvvetli yağış, ülke genelinde hava sıcaklığında hissedilir derecede azalma bekleniyor.

Bugün ve hafta sonu boyunca ülke genelinde hava durumu şöyle olacak:

Bugün: Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde aralıklarla yağmur ve sağanak şeklinde yağış geçişleri bekleniyor.

Yağışların, Marmara'nın kuzeyi (sabah saatlerinde Kırklareli ve İstanbul'un Avrupa yakası, öğleden sonra ve akşam saatlerinde İstanbul il geneli, Kocaeli, Sakarya, Kırklareli ve Tekirdağ), Doğu Karadeniz kıyıları (Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa), Güneydoğu Anadolu'nun doğusu (Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt) ile Şanlıurfa, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Rüzgarın öğle saatlerinden sonra Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Cumartesi: Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağış bekleniyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Edirne ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde görülecek yağışların, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya çevreleri başta olmak üzere Marmara bölge geneli ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda (Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Erzurum, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır) kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Pazar: Yurdun büyük bir bölümünde devam edecek yağışların, Marmara'nın doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik), Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt, Artvin) ile Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Poyraz Anadolu Yakası'nda kuvvetli sağanak yağmura neden olacak.

KUVVETLİ FIRTINA
Bugün, Batı Karadeniz, Marmara ve Kuzey Ege'de esmekte olan fırtınamsı rüzgar, akşam saatlerinden itibaren Kuzey Ege'de fırtınaya (60-75 km/s), Cumartesi günü akşam saatlerinde Marmara'da fırtınaya (60-75 km/s), Batı Karadeniz'in batısı ve Kuzey Ege'de de kuvvetli fırtınaya (75-90 km/s) dönüşecek.

SICAKLIK 5-7 DERECE DÜŞECEK
Hava sıcaklığı, haftasonunda iç ve batı bölgeler başta olmak üzere ülke genelinde hissedilir derecede (5 ila 7 derece) azalarak, mevsim normallerinin altında seyretmesi bekleniyor.

SEL UYARISI
Cuma günü ve hafta sonunda beklenen kuvvetli yağış, ani sıcaklık düşüşü ve kuzeybatı kesimlerdeki poyraz fırtınasının oluşturabileceği ani sel, lokal su baskını, taşkın, yıldırım düşmesi, çatı uçması, deniz ve kara ulaşımında aksamalara neden olabilir.

Ayrıca gribal enfeksiyon riski gibi olumsuz şartlara karşı da vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...