Sağlık Bakanı Akdağ: Allah Amerika'da kimseyi hasta etmesin

Sağlık Bakanı Akdağ, Trump'ın sağlık alanında atmaya hazırlandığı adımlarla ilgili "Allah Amerika'da kimseyi hasta etmesin" ifadesini kullandı. Anayasa üzerinden CHP'yi de eleştiren Akdağ, "Onların tek endişesi var; cumhurbaşkanı seçtiremeyiz" diye konuştu.

Bakan Akdağ Anayasa Mahkemesinin Tam gün kararını değerlendirdi!.jpg

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, konuk olduğu AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD'de başkanlık görevine başlayan Trump'ın sağlık reformunu geri çekmeye hazırlanmasına değinen Akdağ, "Obama, bizim eski yeşil karta benzer bir biçimde yoksulların sağlık hizmeti almasını kolaylaştıracak, birtakım tedbirler almıştı. Şimdi onu da ortadan kaldırdılar. Allah, Amerika'da kimseyi hasta etmesin, gerçekten inanılmaz bir felakettir" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİ REFERANDUM OLACAK"

Anayasa değişikliğinin kabul edildiği ve Türkiye'nin bir referanduma gideceği hatırlatılarak, "Referandumda 'evet' çıkması ve cumhurbaşkanlığı sisteminin hayata geçmesi halinde Türk toplumunun hayatında neler değişecek Seçmenle bir araya geldiğinizde bu sistemin gerekliliğini hangi tezlerle anlatacaksınız?" sorusu üzerine Akdağ, Türkiye'nin gündeminin iki ay içinde büyük ölçüde referandum olacağını söyledi.

Akdağ, 2002 seçiminden sonra 10 yılı aşkın süreyle Sağlık Bakanı olarak hizmet ettiğini, aradan geçen 3,5 yılın sonunda tekrar bu göreve getirildiğini anımsattı.

"KAYBEDECEK BİR DAKİKA YOK"

Türkiye'nin hızlı değişimlere ihtiyacı olduğunu vurgulayan Bakan Akdağ, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin kaybedecek bir dakikası bile yok. Aslında meclis oylamalarında da bunu bir kere daha yaşadık, muhalefetin kültürü, işleri yavaşlatmak. Bizim yaptığımız iş doğru da olsa yanlış da olsa işleri yavaşlatmak anlamında bir kültürleri var. Bu her ne kadar uzun süredir gayret ediyorsak da bürokrasinin işleyişinde de azıcık kontrolü elden bırakırsanız yavaşlamaya bir eğilim var. Başkanlık sistemi burada hızlı hareket etmeyi sağlayacak gerçekten mükemmel bir sistem. Düşünün şimdi bir bakan bir tarafta görev yapıyor, bir taraftan kendi şehrinde milletvekili, öbür taraftan bakanlık vazifesini icra ediyor."

"Parlamenter sistemde de dışarıdan bakan atanabilir" denebileceğini belirten Akdağ, ancak geleneksel olarak bunun mümkün olmadığını söyledi.

Bunun yapılması durumunda Mecliste huzursuzlukların çıkabileceğine değinen Sağlık Bakanı Akdağ, "Politik olarak bunu yapmak güçtür. Bütün bakanların Meclis dışından yapılması politik olarak mümkün değil" diye konuştu.

"CHP'NİN BİR TEK ENDİŞESİ VAR"

Bir rejim değişikliği olmadığını herkesin bildiğini aktaran Sağlık Bakanı Akdağ, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet Halk Partisi de çok iyi biliyor. Onların bir tek endişesi var; 'Biz CHP olarak bir başkan, bir cumhurbaşkanı, partili cumhurbaşkanı seçtiremeyiz', bunu biliyorlar. Seçtiremiyorlar çünkü milletle davaları var. 1940'lı yıllardan itibaren milletle bir problemleri var. Onlara göre millet dönüştürülmesi gereken bir kitle, bize göre ise millet kendisinden emir alınması, talimat alınması, onun iradesinin yönetime yansıtılması, ona hizmet edilmesi gereken bir kitle. Aramızda böyle bir fark var. Milletin feraseti bunu görüyor. Milletin feraseti rahmetli Menderes döneminde gördü, rahmetli Özal döneminde gördü, rahmetli Erbakan döneminde gördü, şimdi AK Parti döneminde Recep Tayyip Erdoğan döneminde görüyor. Onlar da biliyorlar ama bunu itiraf edemiyorlar. Şunu söyleseler, çıksalar deseler ki 'Biz biliyoruz ki artık biz başkan seçtiremeyiz' deseler bunu anlayacağız. Söylemeleri de mümkün değil."

Sayfa Yükleniyor...