Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'dan Nusaybin açıklaması

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Nusaybin'deki görüntüleri değerlendirdi: Diyaliz hastaları zaman zaman provokatif olarak medyaya veriliyor.

72697_mehmetmüezzinoğlu_1.jpg

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Mardin'in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında, bir diyaliz hastasının elindeki beyaz bayrakla hastaneye gitmesini değerlendirdi.

AA editör masasına konuşan Müezzinoğlu, "Diyaliz hastaları zaman zaman provokatif olarak medyaya veriliyor" dedi.

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı Mardin'in Nusaybin ilçesinde, bir diyaliz hastasının elinde beyaz bayrakla hastaneye giderken görüntülenmesi kamuoyunda tartışma konusu olmuştu.

Bakan, "Cizre'de geçtiğimiz ay 1 hafta süresince sokağa çıkma yasağı uygulandı ama biz 66 tane diyaliz hastamızı evlerinden alarak o zor koşullarda bir kısmı Silopi'de, bir kısmı Şırnak merkezde, yatırarak tedavilerini hiç aksatmamak için elimizden geleni yaptık" diye konuştu.

Yaşanan olaylar sırasında zaman zaman ambulansların ve sağlık görevlilerinin saldırılara uğradığını hatırlatan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

 "29 ambulans ekibimiz zaman aman alıkonuldu. Hemşiremiz, ambulans şöförümüz, doktorumuz katledildi. Ambulanslarımız roket atarla, molotof kokteyliyle ve kurşunlanmayla hasar gördü ama biz hasarları çok konuşmak istemiyoruz. Önemli olan insan ve insana hak ettiği hizmeti verebilmek. Biz oradaki insanımıza hak ettiği hizmeti vermekte silahın olduğu, ateşin olduğu, yolların mayın döşendiği veya ulaşımın engellendiği ortamda vatandaşımızın mağduriyetini yaşıyoruz." 

"BEDELİ KÜRT KÖKENLİ VATANDAŞLARIMIZ ÖDÜYOR"

"Terör olaylarında esas bedeli Kürk kökenli orada yaşayan vatandaşlarımız ödüyor" diyen Bakan şöyle devam etti:

"Bu sabah itibariyle Dünya Sağlık Örgütü Başkanına, Avrupa Bölge Başkanına, bizim sağlık hizmeti sunucularımızın dinamikleri ve terör dolayısıyla yaşadıkları zorlukları, terör dolayısıyla mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini yazan bir mektup yazdım ve imzaladım."

Sayfa Yükleniyor...