Sağlık Bakanlığı Erbaa Belediyesi'ni uyardı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ishal vakalarının yaşandığı Tokat'ın Erbaa ilçesinde, belediyenin su kaynağıyla ilgili problem tespit ettiklerini belirtti.

Anadolu Ajansı 09.04.2009 - 15:14

Akdağ, son 3 yıldır tifo salgını gibi, su temizliğinin sağlanmasında ileri derecede hatalardan kaynaklanan salgınlar ortaya çıkmadığını, belediyelerin klorlamayla ilgili büyük mesafeler kat ettiklerini buna karşın, geçen yıl Aksaray'da, son olarak da Erbaa'da nörovirüs salgınlarının ortaya çıktığını söyledi.

Akdağ, bu virüsün klora dayanıklı olduğunu, klorlamayla nörovirüsün ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını bildirdi.

Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Israrla belediye diyorum, çünkü sorumluluğu içerisindeki halkına kaynağından itibaren musluğa kadar temiz içme suyu temin etmek belediyelerin görevidir. Biz Sağlık Bakanlığı olarak belediyelere bu görevlerini yerine getirmeleri için rehberlik yapıyoruz, yardımcı oluyoruz ve koyduğumuz kurallar çerçevesinde denetimler yapıyoruz. Şakamızın olmadığını da söylüyoruz. Belediye ister AK Parti'li, ister MHP'li, ister CHP'li ya da DTP'li olsun, hiç fark etmez. Halkın sağlığı konusunda asla ihmal olmaz, bunu kabul etmiyoruz. Başbakanımızın da bu hususta bana çok açık talimatı var. Hal böyle olunca, belediyelerin nörovirüs konusunda çok daha dikkatli olması lazım.''

ERBAA'DA SU KAYNAĞINDA SORUN VAR
''Erbaa'da belediyenin su kaynağıyla ilgili problem olduğunu tespit ettiklerini'' bildiren Akdağ, ''Derhal belediyeyi uyarıyoruz. Gerekli tedbirler alınmazsa suç duyurusunda bulunacağız. Uzmanlarımızın tespitine göre burada belediyenin bir hatası var'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...