Sağlık ocağı 40 yıldır personel bekliyor

Van'ın Saray ilçesine bağlı Çakmak köyünde 40 yıl önce yapımı tamamlanan sağlık evinde henüz hiç sağlık personeli çalışmadı. Personel ataması yapılması halinde sağlık evi 2 bin kişiye hizmet verecek.

22.06.2009 - 11:44

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Çakmak, Kepir, Kargalı ve Yeşilalınç köyleri olmak üzere toplam 2 bin nüfusa hizmet vermesi için 40 yıl önce kurulan Çakmak sağlık evi halen hizmete açılmadı. 40 yıl önce devlet-vatandaş işbirliğiyle yapılan sağlık evi, 1969'dan beri personel ataması bekliyor.

Köylüler, zaman içinde yıpranan ve tamirata ihtiyacı olan sağlık evlerini 2 kez onararak kullanıma hazır hale getirdi. Son olarak geçtiğimiz yıl yaklaşık 40 milyar lira harcanarak 3. kez onarımdan geçirilen sağlık evine yine atama yapılmaması köylüleri hayal kırıklığına uğrattı.

İKİ BİN KİŞİYE HİZMET VERECEK
Köy muhtarı Abdullah Keskintürk, defalarca müracaat etmelerine rağmen personel ataması yapılmadığını söyledi.

Çakmak Köyü ile birlikte sağlık ocağından faydalanacak olan Kargalı Köyü Muhtarı Hamit Kazanlı ise özellikle kış aylarında hastaları Özalp'e taşımakta büyük zorluklar yaşadıklarını, bu konuyu defalarca yetkililere iletmelerine rağmen çözüm bulamadıklarını belirtti. Kazandı, yaklaşık 2 bin nüfusun bu sağlık evinden faydalanacağını dile getirerek yetkilileri duyarlı olmaya davet etti.

Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de Çakmak köyüne atama yapıldığını, ancak personelin göreve başlamadan istifa ettiğini bu yüzden atanacak personel bulamadıklarını söylediler.

Yetkililer, sağlık evlerine doktor ataması yapılmadığını ebe veya sağlık personeli ataması yapılabildiğini belirterek, ''Çakmak köyünde çok güzel bir sağlık evi var. Her nedense atanan personel gitmiyor. Sözleşmeli personel ataması için gerekli çalışma yapıldı, ancak bugüne kadar başvuran olmadı'' dediler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...