NTV

Şah kartalı takipte

Anadolu Ajansı

Türkiye

Nesli tehlike altındaki şah kartalı uydudan takip edilecek.

Nesli tehlike altında bulunan ve önemli yaşam alanlarından biri Trakya olan şah kartalının dağılım hareketi, göç davranışı ve beslenme alanlarıyla ilgili bilgilerin toplanması amacıyla iki yavruya uydu vericisi takıldığı bildirildi.

Nesli tehlike altındaki şah kartallar (Aquila Heliaca) için Doğa Derneği, Çevre ve Orman Bakanlığı, Bulgaristan Kuşları Koruma Derneği, Macaristan Doğa Koruma Derneği ve İngiltere Kraliyet Kuşları Koruma Derneği, Türkiye'de önemli bir çalışmaya imza attı.

Temmuz ayında başlayan çalışma sonucu, bölgede 19 yuva bulundu. Araştırmada, bu nüfusa, Bulgaristan'da bulunan 17 çift de eklendiğinde, bölgenin şah kartal için Avrupa'nın en önemli alanlarından biri olduğu tespit edildi.

Bulunan iki ayrı yuvada, birer yavruya uydu vericisi takıldı. Uydudan gelen veriler ışığında, nesli küresel ölçekte tehlike altında bulunan bu önemli türün dağılım hareketi, göç davranışı ve beslenme alanlarıyla ilgili bilgiler toplanmaya başlandı.

Uluslararası araştırmacılardan oluşan ekibin elde ettikleri bulgulara göre, Trakya'daki şah kartal çiftlerinin yüzde 75'inin üreme denemeleri, başarıyla sonuçlandı ve bu çiftler, yavrularını başarılı şekilde büyüttü. Bazı çiftler, iki yavru bile çıkarabildi. Bu bölgedeki yuvaların büyük çoğunluğunun tarım alanlarının yakınında yer almasına karşın, yuvalara çok az rahatsızlık verildiği gözlendi.

Yapılan araştırmalar sonucunda Trakya'nın yanı sıra Bolu'da 9 çift şah kartalının ürediği tespit edildi. Buradaki popülasyonun çoğunluğunun ergin olmayan bireylerden oluştuğu belirlendi. Bu, aynı zamanda bölgede yetişkin ölüm oranının yüksek olduğu anlamına geliyor.

Yırtıcılar arasında en etkileyici türlerden biri olan şah kartal, çoğunlukla küçük memeliler ve kuşlarla besleniyor. Türkiye'deki şah kartal popülasyonunun tahmin edilenden daha büyük olabileceği düşünülüyor ve bu tür çalışmaların artması sonucunda da şah kartalın uzun vadede korunması hedefleniyor.

Besin zincirinin en tepesinde yer alan şah kartalın varlığı, sağlıklı bir ekosistemin varlığına işaret ediyor.