Sahil Güvenlik Komutanlığı kaldırılıyor

Hükümetin hazırladığı ve görüş için Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdiği “Sınır Muhafaza Genel Müdürlüğü ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı” kapsamında Sahil Güvenlik Komutanlığı tamamen kaldırılması önerildiği iddia edildi.

Haberler 01.11.2010 - 15:35

Hükümetin hazırladığı “Sınır Muhafaza Genel Müdürlüğü ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı” kapsamında Sahil Güvenlik Komutanlığı tamamen kaldırılıyor. Komutanlığa ait personel, araç, gereç ve binalar da İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan Sınır Muhafaza Genel Müdürlüğü’ne aktarılıyor.

Askerhaber.com internet sitesinin haberine göre Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndaki subaylar sınır muhafaza müdürü, astsubaylar komiser ve uzman erbaşlar da memur olarak yeni müdürlüğe katılacak. Sonraki personelinin polis akademilerinde yetiştirilmesi planlanan Sınır Muhafaza Genel Müdürlüğü’nde yükselmeler için de ayrı bir şüra düzenlenecek.

Sınırötesi operasyonları da yönetecek müdürlüğe ağır silah alma yetkisi de veriliyor. Müdürlük, telefon dinlemelerine de hakim kararı olmadan başlayabilecek.

İddiaya göre Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Sahil Güvenlik Komutanlığı, tüm personeli ve binaları ile birlikte İçişleri Bakanlığı emrinde kurulacak olan, “Sınır Güvenlik Genel Müdürlüğü’ne” devredilecek. Deniz Kuvvetleri tarafından Sahil Güvenliği Komutanlığı’nın kullanımına tahsis edilmiş tesisler ve binalar da devredilecek. Jandarma Genel Komutanlığı’nın ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait sınır karakolları ve hudut birliklerinin de yeni oluşturulacak Sınır Muhafaza Genel Müdürlüğü’ne devri konusunda da takvim belirlenmiş durumda.

Kanun tasarısında devir teslim için “yürürlüğe girmesinden itibaren bir yıl içerisinde devir teslim işlemleri başlatılacak ve 2014 tarihinde tamamlanacak” ifadesi yeralıyor. Ayrıca her komşu sınırımız için de ayrı ayrı sınır yetki devirleri için 2017’de tamamlanması beklenen devir-teslim takvimi belirlenmiş durumda.

PERSONELİ POLİS AKADEMİSİ YETİŞTİRECEK
İddiaya göre kurum için, Polis Akademileri’ne bağlı kurulacak olan okullarda özel personel yetiştirilecek. Bu okullar mezun verene kadar oluşturulacak olan Sınır Muhafaza Genel Müdürlüğü’nde, Sahil Güvenli Komutanlığı’nda görev yapan subay, astsubay ve uzman erbaşlar görev yapacak. Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan da istekli personel, yeni kuruma geçebilecek. Kara Kuvvetleri’nden ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan seçilecek olan personel konusunda, “Sınır gözetim ve kontrol konusunda tecrübeli personel arasından, kendi talepleri de dikkate alınarak, yapılan değerlendirme sonucunda uygun görülenler” denilerek kıstas belirlenmiş durumda.

Yeni oluşturulan birime geçen personel için yeni rütbe isimleri ve sosyal haklar veriliyor. Ayrıca gerek görüldüğü durumlarda Astsubay Meslek Yüksek Okullarında, Sınır Muhafaza Genel Müdürlüğü hesabına öğrenci okutabilecek.

Sayfa Yükleniyor...