Sahilde belediye dönemi kapanıyor

Sahil şeridi ile turizm bölgelerinde "imar ve ruhsatlandırma" işlemlerinde yetki, belediyelerden alınıp Kültür ve Turizm Bakanlığı'na veriliyor.

Haberler 11.06.2009 - 10:36

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber ile arkadaşlarının hazırladığı yasa teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

Teklif, sahil şeridindeki belediyeleri imar konusunda devre dışı bırakıyor ve sahilde tek patron Kültür ve Turizm Bakanlığı oluyor.

Teklife göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ve turizm merkezleri içinde her ölçekteki planları yapmaya, yaptırma, onaylama ve tadil etmeye yetkili kılınıyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılacak satış, tahsis, kiralama, sınır ilânı ve değişikliği işlemleri ile çevresel etki yaratacak alt yapı ve üst yapı projelerinde önce Bakanlığın olumlu görüşünün alınması gerekiyor.

Teklifin gerekçesinde, sahil yörelerindeki küçük belediyelerin bu tür özellikli konulardaki işlemler için gerekli insan kaynağı ve bilgi birikimine yeterince sahip olmadığı ifadesine yer verildi.

GÜNAY: YASAYA GEREK VAR
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise, henüz olgunlaşmış bir gelişme olmadığını belirterek, "Öneri üzerinde çalışacağız" dedi.

İmarda çok başlılıktan, temel prensipleri saptayarak bütüncül bir yaklaşıma geçmenin doğru olacağını söyleyen Günay, "Yasaya gerek var mı? Daha önce Bodrum için Bakanlar Kurulu kararı çıkarılmıştı..." sorusuna da "O bir yöre ile ilgiliydi, idari yargıdan döndü. Onun için yasaya gerek var" yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...