Şahin: Anayasa paketini özlemle bekliyorum

TBMM Başkanı, Başbakan'ın açıkladığı anayasa paketinin Meclis'e gelmesini özlemle beklediğini söyledi. Şahin, Meclis'in anayasa değişikliği yapamayacağı yönündeki eleştirilere de yanıt verdi.

01.03.2010 - 14:15

Gazetecilerin anayasa değişikliği paketiyle ilgili sorularını yanıtlayan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'e, Başbakan Erdoğan'ın ''Anayasa değişikliği paketinin Mart ayının sonuna kadar Meclis'e gönderileceği'' yönündeki sözleri hatırlatıldı.

Şahin, ''Türk demokrasisini daha da geliştirecek ve halkımızın ekonomik, sosyal katkılar sağlayacak her teşebbüsten büyük memnuniyet duyarım. Düşünülen Anayasa değişikliği bunları sağlayacaksa ki sağlayacağını umut ediyorum, tabi ben de Meclis Başkanı olarak böyle bir teklifin Başkanlığımıza verilmesini özlemle  bekliyorum'' karşılığını verdi.

Şahin, Söz konusu Anayasa değişiklik teklifinin referanduma götürülme ihtimalinin bulunduğuna dair sorulara ilişkin, şu ana kadar henüz bir anayasa değişiklik teklifinin gelmediğini, böyle bir teklifin gelmesi halinde Komisyon ve Genel Kurulunda görüşüldükten sonra nasıl sonuçlanacağının belirleneceğini vurguladı.

Mehmet Ali Şahin, referandum tarihiyle ilgili sorular üzerine  ''Teklif Nasıl sonuçlanacak? Referandumlu mu geçecek referandumsuz mu geçecek?'' gibi sonuçlar oluştuktan sonra konuyla ilgili değerlendirmelerin yapılmasının daha  sağlıklı olacağını ifade etti.

Muhalefetin, Anayasa değişikliğine karşı olduğu, bu Meclis yapısıyla Anayasanın değiştirilemeyeceğine ilişkin söylemlerinin bulunduğunun hatırlatılması üzerine Şahin, şöyle konuştu:

''Bu Meclis, milletimizin iradesiyle oluşmuş bir Meclis'tir. Meşru bir Meclis'tir. Anayasa ve İçtüzükte var olan tüm yetkileri kullanmaya müstahak bir Meclis'tir. Bu Meclis'in üyesi arkadaşlarımızın her birinin, iktidar olsun, muhalefet olsun, bu doğrultuda düşündükleri kanaatindeyim. O nedenle o tür değerlendirmelere cevap vermeye ihtiyaç duymuyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...