Şahin: Başsavcı özür dilesin

Yargıtay Başsavcısı'na en sert tepki TBMM Başkanı Şahin'den geldi: ''Bu bildiriyi yayınlayan makamın bildiriyi derhal geri çekmesini Türk Milleti'nden ve onun temsilcisi TBMM'den özür dilemesini bekliyorum.''

Haberler 21.10.2010 - 08:29

Şahin: Başsavcı özür dilesin

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın dün AK Parti ve CHP'nin türban görüşmesinden 15 dakika sonra yaptığı açıklamanın yankıları sürüyor.


AK Parti, öğle saatlerinde Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya'ya aynı tonda yanıt vermişti.

Bugün de TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'den açıklama geldi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bildiri ile TBMM'ye adeta talimat verilmeye yeltendiğini belirten TBMM Başkanı Şahin, şu ifadeleri kullandı:

''''TBMM'ye adete bir muhtıra verme girişiminde bulunuldu, bu kabul edilemez bir durumdur. Buna hiçbir kişi ve kurumun hakkı yok, haddi de değildir.

Millet iradesinin tecelli ettiği TBMM, Türk Milleti adına yasama yetkisini kullanan tek organdır. Bu yetki devredilemez, paylaşılamaz bir yetkidir. Ve bu yetki mutlaktır. TBMM'nin yasa koyma yetkisi ile ilgili yargısal denetimi Anayasa Mahkemesi yapmaktadır. Anayasa Mahkemesine yargısal denetim için başvurma hakkı da sadece Cumhurbaşkanlığı makamına ve belli sayıdaki milletvekilinin müracaatına bağlanmıştır.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının yargısal denetimde bulunma hakkı da bulunmamaktadır. Kaldı ki bir yasa yapma teşebbüsünde bulunularak ortaya bir metinde çıkmış değildir. Zaten bir yasal düzenlemede yoktur. TBMM'nin saygıdeğer üyeleri, en az bu bildiriye imza atan Başsavcı kadar anayasal düzene ve rejime bağlıdır. Cumhuriyetin temel niteliklerini korumada en az onun kadar titizdir. Yasa yaparken, başta Anayasa, Anayasanın temel niteliklerine bağlı kalmaya özen gösterir. Ve tabii ki yasal düzenleme yaparken mutlaka yargı kararlarına da inceler ve ona göre karar verir. Parlamentomuzun yüzden fazla hukukçu milletvekili vardır.

Anayasa Hukuku konusunda Türkiye'nin yetiştirdiği değerler parlamentomuzda görev yapmaktadır. O nedenle o bildiriyle TBMM'ye adeta talimat verilmeye yeltenilmiştir.

Bu kabul edilemez bir durumdur. Bu bildiriyi yayınlayan makamın, bildiriyi derhal geri çekmesini Türk Milleti'nden ve onun temsilcisi TBMM'den özür dilemesini bekliyorum.''

Sayfa Yükleniyor...