TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'den, CHP'nin bedelli askerlikle ilgili düzenlemeler getiren yasa teklifi soruldu.

Şahin, teklif için neden bu kadar beklendiği, Meclis'in seçimler nedeniyle 11 Nisan'dan sonra çalışmasının zor olduğu ve iktidarın desteklemeyeceğini açıkladığı teklifi CHP'nin geçirmesini mümkün olmadığı noktalarının altını çizdi.

Şahin'e yöneltilen soru, ''Meclis'in kapanmasına az bir süre kala CHP'nin bedelli askerlikle ilgili düzenlemeler getiren kanun teklifi sunmasını nasıl değerlendirdiği''ydi.

Soruya karşılık Şahin, 11 Nisan günü tüm siyasi partiler ve bağımsız adayların, YSK'ya adaylarını, adaylıklarını bildireceklerini ondan sonra TBMM'nin yasama görevini yapmasını çok zor göründüğünü belirtti.

"Az bir zaman kaldı" diyen Şahin, "TBMM 4 yıla yakın bir süredir açıktı.

Yasama ve denetim faaliyetlerini yaptı. CHP'nin bu konuda gerçekten böylesine ciddi bir düşüncesi var idiyse bunu daha önce getirmesi daha şık olurdu diye düşünüyorum. Tabi bu kendi takdirleridir, ben ona karışamam. Ancak, asker ocağı ve askerlik çocuk oyuncağı değildir. Çok ciddi bir iştir. O bakımdan bu konuların çok iyi düşünülmesi, özellikle TSK ve Genelkurmay Başkanlığı ile de ihtiyaç durumu değerlendirilerek ve Milli Savunma Bakanlığı ile de görüşülerek bunun hazırlanmasında büyük yarar görüyorum.

Nitekim hükümet bu konuda çalışmalar yapmıştı. Ama TSK'nın ihtiyaçları, özellikle terörle mücadele içerisinde de bulunulduğu için sanıyorum buna elvermedi. Zaten bu yapılacak durumda olsaydı hükümet bunu yapardı şimdiye kadar. CHP'nin böyle bir teklifi tek başına Meclis'ten geçirmesi mümkün değil, sayısı yetmiyor. Hükümet de (biz destek vermeyeceğiz) dediğine göre bunun niçin verildiği hususunun değerlendirilmesini kamuoyunun takdirine bırakıyorum'' şeklinde konuştu.