Şahin: Günlüklerin haber yapılması suç

Adalet Bakanı Şahin, internette yayınlanan Mustafa Balbay'ın günlüklerinin haber yapılmasının suç olduğunu belirterek, "Bilgileri kimin basına yansıttığını inceliyoruz" dedi.

17.03.2009 - 14:52

Şahin: Günlüklerin haber yapılması suç

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını canlı yayında yanıtladı. Şahin, Ergenekon soruşturması, telekulak iddiaları, anayasa değişikliği ve yerel seçimlerle ilgili konuştu.

Ergenekon soruşturmasında polis ve askerlerin cumhuriyet savcısının emrinde olduğunu vurgulayan Şahin, "Diğer ülkelerde olduğu gibi böyle büyük soruşturmalarda görev yapacak adli kolluk teşkilatı kurulmalı" dedi.

TELEKULAK CEZALARI ARTACAK MI?
YARSAV'ın yasadışı dinlemeyle ilgili eleştirilerine yanıt veren Şahin, "Jandarma sorumluluk alanıyla ilgili bilgi toplar, polis ve diğer kurumlar tüm ülkeden sorumludur. Dinlemede yetki aşımı nedeniyle biz itiraz ettik. Yasadışı dinlemelerde cezaları artırmak için çalışma yapıyoruz, yasaların teknolojik gelişmelerle paralel gitmesi gerekiyor" diye konuştu.

TUNCAY GÜNEY'DE BİLGİM YOK
Ergenekon soruşturmasında Kanada'da bulunan Tuncay Güney'in ifadesinin alınmasıyla ilgili adli yardım talebine ilişkin soru üzerine Şahin, "Kanada makamlarına intikal edeli 1 ay kadar oldu ama ifadesi alındı mı, alınmadı mı bu konuda henüz bir bilgim yok" dedi.

BALBAY'IN İNTERNETTEKİ GÜNLÜKLERİ
Şahin, Ergenekon soruşturmasında tutuklanan Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'a ait olduğu iddia edilen günlüklerin internette yayınlanmasını da değerlendirdi:

"Mustafa Balbay'ın günlüklerinin haber yapılması suçtur. Gizli kalması gereken bilgilerin açıklanmasıyla ilgili sadece İstanbul'da 900'den fazla soruşturma açıldı. Bilgileri kimin basına yansıttığını inceliyoruz, görevlendirdiğim iki müfettişin raporunu önümüzdeki hafta açıklayacağım."

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ MUTABAKATLA
Şahin, yerel seçimlerden sonra gündeme getirecekleri Anayasa değişikliğiyle ilgili ise şu bilgileri verdi:

"Anayasa değişikliği tüm partilerin mutabakatıyla yapılmalı. Başkaları istediği için değil, Türkiye'nin değişikliğe ihtiyacı olduğu için. 100 milletvekilinin baraj uygulanmadan seçilmesini iStiyoruz."


16 MART SAVUNMASI HENÜZ GELMEDİ
Mehmet Ali Şahin, İstanbul Beyazıt Meydanı'nda 16 Mart 1978'de 7 öğrencinin öldürülmesiyle ilgili davanın zaman aşımından düşmesi üzerine, olayda yargı mensuplarının bir ihmali bulunup bulunmadığının tespiti için müfettiş görevlendirdiğini hatırlattı. Şahin, "İncelendi, önüme bir rapor geldi. 'Burada bir ihmal söz konusudur' dendi. Disiplin yönünden ihmalde bulunan yargıçlarımızla ilgili HSYK'nın karar vermesi için dosyayı oraya sevk ettik. Kurul Başkanı olarak ihmalde bulunan yargıçlardan savunma istedim, henüz savunma gelmedi. Gerçekten ihmal, savsaklama var mı kurulda bakılacak" açıklamasında bulundu.

Adalet Bakanı, AK Parti'nin yerel seçimlerde yüzde 42'nin üzerinde oy alacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...