TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, MÜSİAD yöneticilerini kabulünde, bir gazetecinin, CHP Grup Başkanvekillerinin ''Meclis'in 1 Ekim'e kadar kapatılmamasına ilişkin önerisini'' nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, bir grubun böyle bir önerisinin olabileceğini, buna saygı duyduğunu, ancak Meclisin çalışmalarına devam edip etmemesinin Genel Kurulun kararıyla olacağını anımsattı.

TBMM Başkanı Şahin, şunları kaydetti:

''Genel Kurulumuz bu konuda en son verdiği karar 16 Temmuz'a kadar çalışmaydı. Bugün, iktidar partisine mensup grup başkanvekili arkadaşım, -biraz önce burada Danışma Kurulu toplantısı vardı- ayın 23'üne kadar çıkarılması düşünülen kanun tasarılarıyla ilgili yeni bir öneri getirdi. Oy birliği sağlanamadığı için grup önerisi olarak Genel Kurulda oylanacak. Eğer Genel Kurul bu öneriyi kabul ederse, 5-6 tane kanun görüşüldüğünde Meclis çalışmalarına ara verebilir 1 Ekim'e kadar... Ama eğer CHP'nin Eylül sonuna kadar çalışalım şeklindeki önerisi Genel Kurulca kabul edilirse Meclis tatil yapmamış olur. Tamamen Genel Kurulun kararına bağlı bir şey. O nedenle benim burada bir değerlendirme yapmam, 'doğrudur yanlıştır' gibi bir değerlendirme yapmam yanlış olur.''

CHP Grup Başkanvekillerinin ''geç saatlere kadar çalışmadan yakındıkları''nın anımsatılması üzerine, Şahin, şöyle konuştu:

''Biraz önce, grup başkanvekili arkadaşlara, mutlaka çıkarılması düşünülen kanun tasarı veya teklifleri hususunda... Grup başkanvekili arkadaşlarımız bir araya gelseler de bir mutabakat sağlasalar; çalışma saatlerini de buna göre yeniden düzenleseler ve bunlar çıktıktan sonra -referandum da var çünkü önümüzde- Meclis çalışmalarına ara verse iyi olur. Bu konuda, 'eğer benim yardımıma ihtiyacınız olursa ben buradayım, yeter ki siz aranızda bir mutabakat zemini yakalayın ben de size yardımcı olayım' diye öneride bulundum ama şimdilik bir mutabakat sağlanamadı. Sağlansa çok iyi olur.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi partilerin genel başkanlarıyla görüşmesine ilişkin soru üzerine, Şahin, siyasi partilerin genel başkanlarının hangi konuda olursa olsun bir araya gelerek karşılıklı fikir alışverişinde bulunmalarının ''son derece güzel olduğunu'' ifade etti. Şahin, ''Bundan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kaldı ki bunu da doğal karşılıyorum. Bu görüşmenin veya görüşme öncesi tartışmaların Türkiye'nin gündeminde bu kadar yer işgal etmiş olmasından da üzüntü duyuyorum. Çünkü bunlar haber konusu bile olamayacak karşılıklı temaslar şeklinde olmalıdır'' dedi. Şahin, şunları kaydetti:

''Siyasi partilerimiz nihayet bu ülkenin insanlarıdır. Kendi görüşleri istikametinde siyasi parti olarak örgütlenmişlerdir. Halkımızın desteğiyle iktidar olduklarında bu ülkeye hizmet edeceklerdir. Dolayısıyla siyasi partiler arasındaki yarışın bir hizmet yarışı olması gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir yarış olduğunda, medeni ilişkilerin de çok üst seviyede olması düşüncesini hep paylaştım. Siyasi partilerimizin genel başkanları bir araya gelsinler, görüşsünler derken de hareket noktam buydu...''

TBMM Başkanı Şahin, ''Başbakan Erdoğan'ın BDP ve MHP ile görüşmemesini nasıl değerlendirdiğinin'' sorulması üzerine, ''Sayın Başbakan'ın tabii ki kendi takdirleridir ama kişisel görüşüm; tüm siyasi partilerimizin değerli genel başkanları birbirleriyle rahat bir zeminde görüşebilseler çok daha iyi olur. Milletimizin beklentisinin de bu olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu.

Şahin, görüşmeyle ilgili bir başka soru üzerine, ''Ben, her bakımdan, sadece bir araya gelmiş olmanın bile çok önemli olduğunu düşünüyorum'' dedi.