Şahin: O polisleri darağacında asalım mı?

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, İzmir’de karakolda dayak kadın için özür dileyerek, “O polisleri Konak Meydanı’na darağacı kurup asalım mı?” dedi.

Haberler 18.12.2011 - 14:37

Şahin: O polisleri darağacında asalım mı?

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Feyziye Cengiz isimli kadının İzmir Karabağlar Polis Merkezi’nde polis tarafından dövülmesini değerlendirdi.

Emniyet içerisinde birkaç personelinin hatalı tutumu olabileceğini ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

“Bir hanımefendiye görevi gereği müdahil olan personelimiz, tahrik sebeplerini bir tarafa bırakıyorum, onaylamadığımız bir tutum ortaya koymuşlardır. Kendilerine sorulduğunda diyecekleri çok şeyleri, izahatları vardır ama bizi tatmin etmez, etmemiştir de. Ertesi gün olay ilgili savcılığa intikal etmiştir. Savcılık takibatını başlatmıştır. Bu personellerimiz şüpheli ve sanık durumuna düşmüşlerdir. Bakanlığımız 17 Temmuz’da disiplin ve idari soruşturmayı başlatmıştır. Aradan aylar geçmiştir. 3 Aralık’ta bir görüntü kasedine ulaşılmıştır. Değerli medyamız bu kaset üzerinden bir yayına başlamışlardır, başlayacaklardır. Kimsenin kimseden gizlediği bir şey yoktur.”

Görüntülerin gizli olmadığını belirten İdris Naim Şahin, şöyle konuştu:

''Peki bu kaset dışarıdan birinin çekimiyle oluşmuş bir kaset mi, hayır. Bu kaset İzmir Karabağlar Karakolu'nda şikayetçi olunan, bizim de uygun görmediğimiz tutum ve davranışların sahibi personelin o andaki hal ve hareketini kayıt altına alan devletin kasetidir. Peki neredeydi bu kaset. Bu kaset olayın delili, suçun delili olarak ilgili savcılığın dosyasındaydı. Peki bu kasedi biz yayın mı yapmalıydık, hayır, bu kasedi vermemiz gereken yere vermiş miyiz, savcılığa teslim etmiş miyiz, etmişiz, savcılık bunu izlemiş mi, izlemiş, davasını açmış mı, açmış, takdir kendisinin.

Kasedi 3 Aralık’ta yeni bir olaymış gibi kamuoyuna takdim ederek bir anlamda bu ülke kamuoyunu zaman yönünden yanıltmaya hakkımız var mı? Kim olursak olalım, ister devlet kurumu olalım, ister medya olalım. 'Bu kaset Karabağlar Karakolu'nda kayıt yapan kaset. Bu görüntüler oradan kayda alınmış ve savcılığa verilmiştir' demek gerekmiyor mu? Genel ahlak ve basın ahlakı bunu gerektirmiyor mu?

Eskiden karakolda ayna var denilirdi. Biz o aynaları kaldırdık. Şimdi karakolda ayna yok kaset var, kamera var kamera, bu noktada, polisimiz ve jandarmamız bu noktada.''

'DAR AĞAÇINDA ASALIM MI'
Polislerin yaptığı davranışı tasvip etmediğini vurgulayan Bakan Şahin, "Bu olayın şüphelilerine, o görevlilere hukukun öngördüğü cezanın ötesinde bir ceza mı verelim. Yani İzmir Konak meydanına darağacı kuralım personeli darağacında asalım mı? Ne isteniyor. İşin orta yerinde durup doğruları bir tarafa, yanlışları bir tarafa koymak anlayışına ne zaman gelebileceğiz. Belki de henüz halledemediğimiz konulardan bir tanesi de budur."diye konuştu.

'ÖZÜR DİLİYORUM'
Fevziye Cengiz'in katıldığı bir televizyon programını da eleştiren Bakan Şahin, şunları söyledi:

"İnsan hakları adına bu ülkede yapılmış hatalara örnek olarak veriliyor ve verilmeye çalışılıyor. bellki ruh hali sıkıntılı bir konuk alınmış. İnsanlar güya program adıyla meşgul ediliyor. Bir olay üzerinde yüzbinlerin teşkilatı, imaj yönünden zedelenmeye ve üzerinden bir yerlere bazı mesajlar verilmeye çalışılıyor. İyi bulaşık yıkama özelliği olan bu programcıya şunu sormak istiyorum. Siirt'e, eylül ayında haince teröristler tarafından taranarak hayatını kaybeden kızlarımız, Batman'da Mizgin Hanım. Karnında bebeğiyle saldırıda bomba ile hayatını kaybetti. 2010 Eylül ayında Hakkari de yolculuk yapan kırmızı minibüste hayatını kaybeden anne ve onun hayatta kalan kızı Zeynep, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü Bingöl'ün Genç ilçesinde bir kadın terörist bomba yükü patladı. Ona müdahil olmak isteyen bir anne Hatice Belgin, 3 yada 4 tane yetim bıraktı geride. İnsan hakları adına bu ülkede daha çok sayabiliriz. Hayatına kast edilen kadın örneği yok mu? Soruyorum. Karabağlar'daki olayı tasvip etmiyoruz. Kaset yayınlandıktan sonra görevlileri görevden uzaklaştırdık. Özür de diledik, İzmir Valiliği üzerinden. Ben de özür diliyorum. Bu olay Türkiye'ye yakışmıyor doğrudur da Türkiyeya yakışmayan başka olaylar yok mu? Onları neden görmüyoruz."

'POLİSLER MENFAATLERİ İÇİN İŞ YAPMAZ'
Şahin, "Türkiye'de konuları saptırmak adına hiç kimsenin cambazlık yapmaya hakkı yoktur. Karabağlar olayı, Karabağlar olayıdır. Kendi sınırları içinde değerlendirilmiştir ve değerlendirilmeye de devam edecektir. Yargı ve disiplin soruşturması devam ediyor. Ama bu ülkede başka konular var. Onları yok görüyorsunuz. İnsan hakları hatasında o anneler yok sayılıyor. Görmüyorlar" dedi.

xPolislerin hiçbir zaman menfaatleri içerisinde görev yapmadığını belirten Bakan Şahin, yaparlarsada hesaplarını soracaklarını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...