Şahin: Polisin aşırı gücü bazen öldürüyor

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, kolluk güçlerinin bazen gereğinden fazla güç kullandığını belirterek, ''Ölümlere sebebiyet verilerek kamuoyunda haklı eleştirilere konu olunuyor” dedi.

Anadolu Ajansı 20.12.2012 - 16:25

Şahin: Polisin aşırı gücü bazen öldürüyor

İçişleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıkları arasında ''Polis ve Kanun Uygulayıcılarının Mesleki Sağlık ve Güvenliği Projesi''ne ilişkin protokol imzalandı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Polis Akademisi'ndeki imza töreninde, önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Şahin, kolluğun görevi esnasında güç kullanımında geçmişten beri birçok sorunla karşılaşıldığını anımsattı.

Kolluğun güç kullanımı esnasında, kendisinin ve mağdurların ölümcül şekilde yaralanabildiğini belirten Şahin, şöyle konuştu:

''Bazen kolluğun gereğinden fazla güç kullanması sonucu muhatapların ölümüne sebebiyet verilerek kamuoyunda haklı eleştiri konusu olunmaktadır. Bunun sonucunda kolluk kuvvetlerinin ve dolayısıyla devletimizin imajı ister istemez zedelenmektedir.

Bu olumsuz durum, toplumumuz içinde güvensizlik oluşturduğu gibi kolluk personelimizin kendine olan güvenini de sarsmakta, çalışma şevkini ve etkinliğini etkilemektedir. Bu da suç işlemeyi meslek edinmiş kişilerin cesaretini artırmakta, görev yapan kolluk personeline karşı gelme isteğini körüklemekte, güçlendirmektedir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...