Şahin: Sözlerim maksadını aştı

Adalet Bakanı Şahin, "Hükümetle zıtlaşan yerel yönetimler her projelerini Ankara’dan geçiremiyor" sözleri için "Yanlış ve maksadını aşan bir ifadedir" dedi.

Haberler 24.02.2009 - 22:04

Şahin: Sözlerim maksadını aştı

TBMM'de konuşan muhalefet milletvekilleri Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in hafta sonu Antalya'da söylediği "Hükümetimizle kavga eden, zıtlaşan yerel yönetimler her projelerini Ankara’dan geçiremiyor. Maalesef bu ’nin gerçeği" sözlerini eleştirdi. Kürsüye gelen Adalet Bakanı Şahin, eleştirileri anlayışla karşıladığını belirtti.

Adalet Bakanı Şahin, şöyle konuştu:

"Orada yaptığım konuşmalarda genel olarak vermek istediğim mesaj şuydu; bir yerel yönetimin, bir belediyenin, bir belediye başkanın, başka belediyelerin veya  merkezi yönetimin yardımı olmadan çözemeyeceği bir takım sorunları vardır. O nedenle belediye başkanı olarak seçeceğiniz arkadaşın, diğer belediyelerle, diğer kuruluşlarla diyaloğu devam ettirecek, onların da yardımını alabilecek, onlarla birlikte çalışabilecek kapasitede arkadaşlar olması gerektiğini ifade ettim. Bunu söylerken, şu partiden, bu partiden ayrımı yapmadım. Ama Gazipaşa'da 'Eğer seçeceğiniz belediye başkanı bizim partiden olursa memnun olurum' anlamına gelen bir ifade kullandım. Yerel yöneticilerin büyükşehir belediyesi ve merkezi hükümetle de uyum halinde, diyalog halinde olmasının yararlı olacağını düşündüm. Beni buraya getiren neydi? Ben Antalya milletvekiliyim ve kabinede görev yapıyorum. Antalya'da bazı ilçe ve beldeleri ziyaret ediyorum. Mesela bazı ilçeler var ki, henüz altyapıları, kanalizasyon sorunları bile büyük ölçüde çözülmedi. Ben bizim partiden olmayan bu belediyelerin bulunduğu yerlere gittiğimde mevcut belediye başkanı arkadaşlarımla bir diyalog kurayım, acaba birlikte burada bir çözüm üretebilir miyiz' dediğimde, bazı ilçeler var ki bu belediye başkanlarıyla ben maalesef 3-4 yıldır tanışma şerefine nail olamadım. Ben bunu bazı yerlerde eleştirdim. 'Keşke bu belediye başkanı arkadaşlarımla diyalog kurabilsek, başka partiden olabilir ama belki buradaki sorunlara birlikte çözüm üretebiliriz' diye bir takım konuşmalar da yaptım."

Şahin, siyasetçi olarak değişik yerlerde konuşmalar yaptıklarını, buralarda daha önceden metne bağlı kalarak konuşmadıklarına işaret ederek, "Zaman zaman  maksadınızı aşan ifadeler de ağzınızdan çıkabiliyor. Onu da kabul ediyorum. Ancak amacım, 'illa bizim partili belediyelere oy verin, bizim partili olmayan  belediyelere oy verirseniz, biz bunlara yardım etmeyiz' anlamına gelen bir düşünceyle o cümleyi söylemiş değilim. Bu yanlış olur" diye konuştu.

İNKAR ETMİYORUM
Muhalefet milletvekillerinin kendisine tepki göstermesi üzerine Şahin, "Bu anlama gelen bir ifade kullanmışsam, o ifade yanlıştır, maksadı aşan bir  ifadedir. Söylüyorum, nitekim, bizim hükümetimiz döneminde belediyeler arasında herhangi bir ayrım yapılmamıştır" dedi.

Kendisinin "Başka partili belediyelere yardım etmeyelim, onların hizmetlerine mani olalım" gibi bir düşüncesinin asla olmadığını belirten Şahin, "Tabii, irticalen konuşuyoruz. Kalabalık karşısında maksadımı aşan bazı ifadeler olmuşsa... Kamuoyu ve seçmeni tehdit eden, şantaj anlamına gelen değerlendirmeleriniz oldu... Kim ne söylerse söylesin, şantaj, tehdit, bunlar; milletimiz tarafından asla ciddiye alınmaz. Hatta bunlar ters teper. Ben bunu  biliyorum. Yani, milleti tehdit edeceksiniz, şantaj yapacaksınız, bunun size bir siyasi avantajı olmaz. Ben bu konuşmaları yaptım, basına da yansıdı. İnkar  etmiyorum" dedi.

SİYASETÇİ SELAM VERDİĞİNE DİKKAT ETMELİ
Şahin, şu an tutuklu bulunan bir belediye başkanına arsa alması için vekaletname verdiğine yönelik bir soruyu ise "Benim vekaletname verdiğimde böyle bir durum yoktu. Yoksa verir miydim?" şeklinde yanıtladı.

Bakan Şahin, söz konusu belediye başkanına, 1,5 dönümlük bir arsa için vekaletname verdiğini belirterek, "Ancak ekonomik olarak düşündüm 'alamayacağım' dedim ve daha sonra vazgeçtiğimi söyledim" diye konuştu.

Siyasetin zor bir iş olduğunu ifade eden Şahin, şöyle devam etti:

"Konuşmanıza, selam verdiğiniz insana, herhangi bir iş için vekalet verdiğiniz insana dikkat edeceksiniz. Bunları siyasetin içinde bulunduğumuz sürece hepimiz birlikte yaşıyoruz. Benim hiç kimseden haksız talepte bulunmam söz konusu değil. Bu konuda rahatım. Ama sizler muhalefetsiniz, tabii ki bunu değerlendireceksiniz. 'Acaba bakanı, mensup olduğu siyasi partiyi yıpratabilir miyim?' diye soracaksınız. Ben içi dışı açık olan bir adamım..."

Sayfa Yükleniyor...