Şahin: Türkiye yerli yerinde duruyor

Türkiye’nin ekseninin kaydığına yönelik yorumlara tepki gösteren Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, “Türkiye 780 bin kilometrekare bir ülkedir. Yerli yerinde duruyor” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.06.2010 - 17:50

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer ile görüşmesinde 'nin ekseninin kaydığına yönelik tartışmalarla ilgili soruları yanıtladı.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, şöyle konuştu:

''Türkiye, 780 bin kilometre kare alanda bulanan bir ülkedir. Türkiye'nin kayması falan söz konusu olamaz, yerli yerinde duruyor. Türkiye artık gündemi belirlenen bir ülke değildir, gündem belirleyen bir ülkedir. Bunu herkesin görmesi lazım.

Türkiye artık vagon değil, lokomotif bir ülkedir. Bunu kabul etmekte zorlananlar yakın bir zamanda bunu kabul edeceklerdir. O bakımdan bu tür iddiaları ben gerçekçi bulmuyorum, samimi de bulmuyorum.

Ben, Türkiye'nin dış politikada şu an izlediği yolun doğru olduğu kanaatindeyim. Eski alışkanlıkları devam ettirmek ve eski anlayışların dış politikada devamını beklemek bundan sonra artık sonuç vermeyecektir. Bu yeni duruma herkesin alışması gerekir.''

Sayfa Yükleniyor...