Şahin'in bu sözü tazminat ödettirecek

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in, Ergenekon sanıklarına tazminat ödemesinin önünü açtı.

Haberler 25.07.2010 - 13:46

Şahin'in bu sözü tazminat ödettirecek

Yüksek Mahkeme, soruşturmayı yürüten savcı ve hakimlere "Mağdur olmayacaksınız" güvencesi veren Şahin'in "Kuvvetler ayrılığına aykırı davranarak yargı görevlilerini etkilediği" gerekçesiyle tazminat ödemesi gerektiğini işaret etti. Dosya, Yerel Mahkeme'ye gönderildi.

Karar, Ergenekon davası kapsamında tutuklanan Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal'ı tahliye etmeyen 9 hakimi tazminat ödemeye mahkum eden 4. Hukuk Dairesi'nden çıktı.

"ERGENEKON İÇİN MAĞDURİYETE UĞRAMIYACAKSINIZ"
1. Ergenekon davası sanığı Avukat Kemal Kerinçsiz, Şahin'in bir röportajda hakim ve savcılara ilişkin "Ergenekon için mağduriyete uğramıyacaksınız" sözleri üzerine manevi tazminat davası açmıştı.

Büyükçekmece 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, adil yargılamayı etkilemek ve masumiyet karinesini gözardı etmek iddiasıyla 6 bin 500 lira manevi tazminat istenen davayı reddetti.

İtirazı görüşen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Yerel Mahkeme'nin kararını bozdu ve Şahin'in tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi.

Kararda, "Eski Adalet Bakanı'nın, Anayasa'da düzenlenen kuvvetler ayrılığı prensibine aykırı davrandığı, yargı görevini yürütenleri etkilediği izlenimi yaratarak, adil yargılamaya olan inancı sarstığı, bu nedenlerle manevi tazminatın koşullarının oluştuğunun kabulü gerekir" denildi.

Dosya yeniden Büyükçekmece 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne gönderildi.

Oy çokluğu ile alınan karara Üye Hakim Sadır Demircioğlu muhalefet şerhi koydu. Üye hakim, Bakanın açıklamalarında davayı açan Kerinçsiz'in isminin ima yoluyla da geçmediğini belirterek davanın rededilmesi gerektiğini savundu.

Sayfa Yükleniyor...