1954 yılından günümüze, 60 yıl boyunca Türk tiyatrosuna damgasını vuran Haldun Dormen’in üç kitabı “Sürç-ü Lisan Ettikse, Antrakt, İkinci Perde”, Yapı Kredi Yayınları tarafından Anılar başlığı altında bir arada yayımlanıyor.

Sanatçının çocukluk anıları, Galatasaray Lisesi ve Robert Koleji günleri, Yale’de tiyatro eğitimi aldığı zamanlar, İstanbul’a dönüş, Şahane Züğürtler, Lüküs Hayat, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Dormen Tiyatrosu, turneler, Beyoğlu sokakları, müzikaller, anılar ve insanlar... Türk tiyatrosunun duayeni Haldun Dormen’den tiyatroya, sahnelere ve her daim üretmeye adanmış bir hayatın izdüşümleri.

“Perde yavaş yavaş açıldı. Aktörler selam vermek için sahneye dizildiler. En son ben çıktım. Öne doğru yürüdüm. Yürürken balkonlardan üstüme bahar çiçekleri yağmaya başladığını hissettim. Gökten çiçek yağıyordu sanki. Sahnenin ortasında gelince durdum. Yıllardır kim bilir kaç kez aynı hareketi yapmış, seyirciyi şu durduğum yerden aynı şekilde selamlamıştım. Oysa şimdi ilk kez sırtımı döndüm onlara ve eğilerek yıllarca beraber çalıştığım oyuncularımı selamladım. Doğrulduğum zaman, oyunda işi olsun olmasın tüm Dormen Tiyatrosu’nun sahneyi doldurup beni alkışladıklarını gördüm.” (Kitaptan)

Haldun Dormen, Yale Üniversitesi’nin Tiyatro Bölümü’nden MFA ile mezun oldu. Çeşitli yaz tiyatrolarında çalıştı. 1954 yılında İstanbul’a dönerek Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne’ye girdi. Bu arada amatörlerle Beyoğlu Tel Sokağı’ndaki Tiyatro Derneği için Cep Tiyatrosu’nda çalışmalarını sürdürdü. 1955’te Papaz Kaçtı ile Dormen Tiyatrosu’nu kurdu. Topluluk en parlak dönemini 1957-1972 arasında yaşadı. Televizyonun yaygınlaşmasıyla başlayan zorlu ekonomik koşullar nedeniyle kapanan Dormen Tiyatrosu, 1984’te perdelerini tekrar açtı. Bugüne kadar 120’den fazla oyunda oynayan Dormen, çeşitli tiyatrolarda yirmi beş müzikal, yüz kırkın üstünde oyun yönetti.

Sürç-i Lisan Ettikse ve Antrakt adlı iki otobiyografik kitap ile başarıyla oynanan ve aralarında Hisseli Harikalar Kumpanyası, Geceye Selam, Şen Sazın Bülbülleri, Yolun Yarısı ve Günaydın Mr. Weill, Amphitryon 2000, Kantocu gibi yapıtları bulunan on bir oyun yazdı. Hacettepe Üniversitesi tarafından Onursal Bilim Doktoru olarak ödüllendirilen, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde öğretim üyesi ve Yapı Kredi Sigorta (eski Halk Sigorta) ile Yayla Sanat Merkezi’nin sanat danışmanı olan Dormen’in bir oğlu ve bir torunu vardır. Devlet Sanatçısı Haldun Dormen son olarak Dadı dizisindeki Pertev rolüyle televizyonun en sevilen sanatçıları arasına girdi. Haldun Dormen, tiyatro alanındaki çalışmalarının yanı sıra son otuz yıl içinde hazırladığı TV programlarıyla da dikkatleri çekmiştir.