Bu sezon Türk sineması için “rekora koşuyor” deniyordu. Gösterime girecek film sayısı 70’ten fazlaydı. Bir süre sonra “sayı arttı ama ya kalite” tartışması başladı. Arkasından da çoğu film çok az gişe yapıp bir-iki hafta içinde çekildi. En çok izlenen Türk filmi yine 'Recep İvedik' oldu.

Nicelik açısından sahnede de benzer bir durum var. Örneğin sadece bu hafta 4 oyun prömiyer yaptı, biri de çarşamba günü sahnelenmeye başlayacak. Kadrolarında Erkan Can, Suna Keskin, Suzan Aksoy, Emre Kınay, Levent Üzümcü gibi usta oyuncular var. Bunlar sadece göz önünde olanlar. Bir de sayamadığımız alternatif projeler, küçük gruplar var. Kısacası oyun sayısı artıyor ve nitelikten de ödün vermiyor tiyatro.

tiyatroadam – Markalı Hava
Süpervizörlüğünü Serdar Akar’ın yaptığı tiyatroadam büyük beğeni toplayan “Albay Kuş”tan sonra artık yeni oyunuyla seyirci karşısında. “Markalı Hava” ilk kez 1 Mart’ta perde dedi..

Markalı Hava, İngiliz yazar Ben Elton’dan bir kara komedi. Yönetmen Murat Karasu.

“Doğanın bize armağan ettiği her şeyin ambalajlanarak satıldığı bir çağ… Bir gökdelenin en üzt katındaki toplantı odası… Sanal tutkular ve hırslar içinde kaybolmuş insanlar… Ve para kazanmanın yeni bir yolu bulunur: ‘Markalı Hava’ doğadaki son elementte ehlileştirilerek satışa sunulmuştur artık.”

Markalı Hava 15 Mart’ta Akatlar Kültür Merkezi’nde.

İstanbul Halk Tiyatrosu - Alevli Günler
2006’da Yıldıray Şahinler, Levent Üzümcü, Bahtiyar Engin ve Kemal Kocatürk’ün kurduğu İstanbul Halk Tiyatrosu geçen yıl “Sürmanşet” ile adını çok duyurmuştu. Sezon sonuna doğru “Gagarin Sokağı”na başladılar. Bir yandan o devam ediyor. Bu yılın yeni oyunu “Alevli Günler” ise 5 Mart’ta seyirci karşısına çıktı.

Alevli Günler, bir komedi. Irmak Bahçeci yazmış, Yıldıray Şahinler yönetmiş. Cem Davran, Erkan Can, Levent Üzümcü, Bahtiyar Engin ve Tuğçe Kıltaç oynuyor.

Cem Davran, öldükten sonra yakılmayı vasiyet eden bir şaman profesörü canlandırırken, Erkan Can da pek çok farklı rolle karşımıza çıkıyor.

Alevli Günler 12 ve 19 Mart’ta Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, 26 Mart’ta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde. Daha sonra Antalya, Ankara ve Eskişehir turneleri var.

Duru Tiyatro – Sondan Sonra
“Sondan Sonra”, Duru Tiyatro’nun bu sezon ikinci oyunu. İlki, Özen Yula’nın yazıp yönetteği “Ay Tedirginliği”ydi. İzlemeyenler kaçırmış değil, Ay Tedirginliği de sahnelenmeye devam ediyor. Sondan Sonra’nın prömiyeri ise 6 Mart’ta yapıldı.

Oyunda iki temel konu işleniyor: Dünyada özellikle ABD'de 11 Eylül saldırısı ile gelişen terörizm paronoyası ve bu olayla birlikte artan faşizan eğilimler. Güç kullanarak demokrasiye kavuşturma çabası ya da bir erkeğin gücünü kullanıp bir kadını elde etme mücadelesi… Dennis Kelly’nin yazdığı oyunda yönetmen koltuğunda Emre Kınay var. Kınay ayrıca sahnedeki iki oyuncudan biri, ona eşlik edense Ahu Türkpençe.

Sondan Sonra 13-19-28 Mart’ta Duru Tiyatro’da

Tiyatro Kare – Çelik Manolyalar
Tiyatro Kare 19. sezonunda bir kadın oyunu sahneye koyuyor. İlk kez 4 Mart’ta seyirciyle buluştu.

Aslında Çelik Manolyalar’ı 1989’daki filminden hatırlıyoruz. Bir kuaför salonunda, hayata direnen kadınların mücadelesi… Julia Roberts, Shirley MacLaine, Sally Field gibi isimler vardı filmde. Oyundaysa Şenay Gürler, Suzan Aksoy, Suna Keskin, Oya İnci, Saadet Işıl Aksoy ve Aslıhan Erguvan var. Altı kadını yönetense bir erkek: her daim başarılı işlere imza atan Mehmet Ergen.

Çelik Manolyalar 11-14 Mart’ta Nişantaşı Rüştü Uzel Sahnesi, 15 Mart’ta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, 16 Mart’ta Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde. Sonra Ankara turnesine çıkıyor.

Talimhane Tiyatrosu – Medya Maymunları
Mehmet Ergen sanat yönetmenliğini yaptığı Talimhane Tiyatrosu’nda da yeni bir oyun çıkardı: “Medya Maymunları”. Sahnedeki isimler Ali Sunal, Ece Uslu ve Somer Karvan.

“Prestijli bir banka için çalışan Ahmet ve Aslı, ünlü televizyon yıldızı Mesut’la buluşup ona özel müşterileri için verecekleri bir yemeğe katılması karşılığında inanılmaz bir para teklifinde bulunurlar. Lüks bir otel odasında, paranın büyüklüğünden ve sonu gelmeyen iltifatlardan etkilenen Mesut teklifi kabul eder. Gerçekte, bambaşka bir teklif yapılmaktadır.”

Joe Penhall’in yazdığı oyun medyanın halkı ve “sanatçıları” maymun edişini sergileyen usta bir güldürü olarak tanımlanmış.

Medya Maymunları’nın prömiyeri 10 Mart Çarşamba akşamı Nişantaşı Rüştü Uzel Sahnesi’nde. 17 ve 25 Mart’ta da aynı salonda, 26 Mart’ta Bursa turnesinde.