Sahte AIDS aşısına 19 milyon dolar bağış

ABD’li bir araştırmacı, AIDS hastalığının tedavisinde kullanılabileceğini öne sürdüğü ilacın sahte olduğunu itiraf etti.

Haberler 29.12.2013 - 11:07

Sahte AIDS aşısına 19 milyon dolar bağış

Iowa State Üniversitesi’nde (ISU) yardımcı doçent olan Dr. Dong-Pyou Han, geliştirdiği AIDS aşısının olduğundan daha etkili görünmesi için insan kanıyla tavşan kanını karıştırdığını itiraf etti. Sahte yöntemi uzun süre fark edilmeyen Han ve ekibi, araştırmalarının devamı için Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden 19 milyon dolarlık bağış almıştı.

Des Moines Register sitesinin haberine göre, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden Dr. James Bradac, sahte araştırmada HIV’ye karşı antikor üretebilen insanların kanının kullanıldığını belirtti.

Bradac, “Elde edilen inanılmaz sonuçlar herkesin dikkatini çekti. Deneylerin sahte olduğu Ocak 2013’e kadar fark edilmedi” dedi.

Han’ın aşıyı etkili göstermek için kan örnekleri üzerinde oynadığı, aynı deneyin diğer üniversitelerde denenmesiyle ortaya çıktı. Aynı yöntemin beklenen sonucu vermemesinin ardından, ISU’da yapılan  deneylerde kan örneklerinin karıştırıldığı ortaya çıktı.

Han, Ekim ayında istifa ederken, 19 milyon dolarlık bağışın şu ana kadar 10 milyon dolarlık kısmının ISU’ya gönderildiği belirtildi. Han en az üç yıl hiçbir devlet projesinde yer almama sözü verirken, hükümet ödenen bağış tutarının geri alınıp alınmaması üzerinde karar vermeye çalışıyor.

Sayfa Yükleniyor...