İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’nün, kendilerini aile hekimi gibi tanıtan gasp çetesi üyelerini yakalamak için oluşturduğu özel ekip, görgü tanıklarının ifadelerine göre robot resmi çizdi.

İki mağdur, eski sabıkalılardan birinin gaspçıya çok benzediğini söyledi. Bunun üzerine yapılan çalışmalar sonunda Hamza K., Mehmet G. ve Cem E. Mimaroba’da bir otomobilin içinde yakalandı.

Otomobilin bagajında yapılan aramada tansiyon aletleri, enjektörler ve mağdurları uyutmakta kullandıkları uyuşturucu iğneler ele geçirildi. Şüphelilerin, bölgede yeni kurbanlar aradığı anlaşıldı.

Üç şüphelinin de medikal sektöründe tansiyon aleti, enjektör, gibi sağlıkla ilgili malzemeler pazarladıkları belirlendi. Polis, şüphelilerin kurbanlarını sadece hayvanlarda nakil sırasında kullanılan bir ilaçla bayılttığını söyledi.

Asayiş Şube Müdürlüğüne gelen 9 kadın, şüphelileri teşhis etti. Mağdurlar arasında, kadın ve insan hakları savunucusu olarak tanınan avukat Eren Keskin’in annesi de bulunuyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, aile hekimlerinin evde takibi zorunlu olan özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumda bulunan, kendisine kayıtlı kişileri evde muayene ettiklerini açıkladı. Herkesin aile hekimleriyle tanışmalarının önemine dikkat çeken yetkililer, ziyarete gelen aile hekimlerinin kimliklerine bakılmasını istediler.

Üzerlerinde sahte Sağlık Bakanlığı personel kimliği çıkan şüphelilerin, hayvanları uyuşturmakta kullanılan 2 farklı ilaç kullandığı belirlendi. İlaçların isimlerini köpeğini nakil ettirmek isteyen kuaföründen öğrendi.

Kuaförün medikal sektöründe çalışan Cem E.’den ilaç isimlerini vererek köpeği için istediği, şüphelilerin bu ilacın etkilerini okuduktan sonra insanlar üzerinde denemeye karar verdiler. Bu ilaçlar yüzünden mağdur-ardan ikisi sağlık personelinin tam zamanında müdahalesi ile ölümden döndü.

Cinsel istismar, hırsızlık, Sağlık Bakanlığı adına para toplamak gibi suçlardan sabıkalı Cem E. ile Hamza K. toplamda 150 yılla yargılanacaklarını öğrendiklerinde ağladı.