Sahte içkiye 7 tutuklama

Aralarında İstanbul ve İzmir'in de olduğu 8 ilde 44 kişi sahte içkiden hayatını kaybetti. Emniyet Genel Müdürlüğü, sahte içki ölümleriyle ilgili 58 şüpheliden 7'sinin tutuklandığını bildirdi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı - DHA 13.10.2020 - 15:37

Sahte içkiye 7 tutuklama

İzmir, Mersin, Kırıkkale, İstanbul, Muğla, Aydın, Zonguldak ve Trabzon'da sahte içkiden hayatını kaybedenlerin sayısı 44'e yükseldi.

58 ŞÜPHELİDEN 7'Sİ TUTUKLANDI

Emniyet Genel Müdürlüğünce, bu yıl içerisinde alkollü içki kaçakçılığı ve sahteciliğine yönelik düzenlenen 1483 operasyonda, 215 bin 285 şişe ve 606 bin 706 litre sahte veya kaçak alkollü içki ele geçirildiği, 128 yasa dışı alkollü içki imalathanesinin deşifre edildiği bildirildi.

EGM'den yapılan yazılı açıklamada, 2020 yılı içerisinde alkollü içki kaçakçılığı ve sahteciliğine yönelik gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin bilgi verildi.

Bu yıl bu kapsamda 1483 operasyon gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, "Yapılan operasyonlarda 2 bin 242 şüpheli hakkında adli işlem yapılmış, 215 bin 285 şişe ile 606 bin 706 litre sahte veya kaçak alkollü içki ele geçirilmiş ve 128 adet yasa dışı alkollü içki imalathanesi deşifre edilmiştir. Son zamanlarda alkollü içki zehirlenmesine bağlı olarak farklı illerimizde ölüm olayları yaşanmıştır. Olaylarla ilgili emniyet birimlerimizce yapılan operasyonlar neticesinde yakalanan 58 şüphelinin 7'si tutuklanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Ölüm olaylarına sebebiyet veren sahte etil alkollerin kaynağının tespitine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı koordinesinde İzmir, Mersin ve İstanbul KOM birimlerince gerçekleştirilen çalışmalarda tespit edilen 2 depoya yönelik 12 Ekim'de operasyon düzenlendiği, 10 bin 505 litre etil alkol, 1550 boş bidon, 1000 kapak, 3 içki üretim makinası ve çok sayıda sahte etil alkol etiketi ele geçirildiği ve 5 şüphelinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Operasyonlarla etil alkolün piyasaya dağıtılması engellenerek daha fazla can kaybı yaşanmasının önüne geçildiğinin vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Emniyet Genel Müdürlüğü KOM birimlerince ölüm olayları sonrasında 5-11 Ekim tarihleri arasında yapılan operasyonlarda 16 bin 737 litre etil alkol, 3 bin 253 litre ile 2 bin 495 şişe sahte alkollü içki ele geçirilmiştir. Son günlerde meydana gelen olaylarla ilgili olarak yaptığımız araştırmalar ve elde ettiğimiz bulgular sonucunda; marketlerde satılan ve dezenfektan olarak kullanılan etil alkol bazlı yüzey temizleyici sıvılara, içki aromaları karıştırmak suretiyle içilmesinden dolayı zehirlenme vakalarının yaşandığı anlaşılmıştır."

AVCILAR'DA 6 TON ETİL ALKOL ELE GEÇİRİLDİ

Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri son dönemde artan alkol zehirlenmeleri ve ölümleri ile ilgili çalışmalarını artırdı.

KOM Daire Başkanlığı ile koordineli olarak çalışma yürüten şube müdürlüğü ekipleri Avcılar'da bir imalathanenin Mersin'deki alkol zehirlenmeleri ve ölümleriyle bağlantılı olduğunu tespit etti.

Sahte alkol üretimi yapılan imalathaneye yönelik gerçekleştirilen operasyonda yaklaşık 6 ton etil alkol ve sahte içki yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi. Operasyon kapsamında Z.İ.(40), H.Ç.(27) ve Ş.C.(22) isimli 3 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

İSTANBUL'DA TOPLAM 6 GÖZALTI

İstanbul'da sahte içkiden ölümlerle ilgili olarak toplam 6 kişi gözaltına alındı. Bunlardan polisteki sorguları tamamlanan 3 kişi adliyeye sevk edildi.

İZMİR'DE YAKALANAN 20 ZANLI ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

İzmir'de de düzenlenen sahte içki operasyonlarında gözaltına alınan 20 zanlı adliyeye sevk edildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde düzenlenen operasyonlarda yakalanan 20 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünün ardından şüpheliler adliyeye götürüldü.

Operasyon kapsamında yaklaşık 150 kişinin ifadesine başvurulduğu, 32 adrese baskın yapıldığı, 15 bin 877 litre sahte etil alkol ile pet ve cam şişelerde 240 litre sahte içki ele geçirildiği öğrenildi.

4 KİŞİ TUTUKLANDI

Bu arada, aynı soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 4 zanlının tutuklandığı belirtildi.

MUĞLA BODRUM'DA 3 KİŞİ YAKALANDI

Muğla'nın Bodrum ilçesinde ise, sahte içkiden zehirlendikleri şüphesiyle hastaneye kaldırılan 2 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, 2 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından jandarma ekiplerince, içkinin dağıtımını koordine eden ve yapan 3 zanlı yakalandı.

Haklarında "taksirle ölüme sebebiyet verme ve kaçakçılık kanuna muhalefet" suçlamaları bulunan 3 şüphelinin işlemlerinin sürdüğü, olayla ilgili 1 kişinin daha arandığı öğrenildi.

İlçenin Çömlekçi Mahallesi'ndeki 2 ayrı olayda, alkol zehirlenmesi şüphesiyle Semran B. (66) özel bir hastane, İbrahim Y. (74) ise Bodrum Devlet Hastanesine kaldırılmıştı. Her 2 kişi de müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

Sayfa Yükleniyor...