Sahte öğretmenin avukatından ilginç savunma

Trabzon'da, sahte diplomayla 19 yıl öğretmenlik yaptığı belirlenen kadının avukatı mahkemede ''Müvekkil sanık kurumdan almış olduğu paralar karşılığında hizmet vermiştir. Eğer bu hizmeti kabul etmeyip alınan maaşı gerçek zarar olarak kabul edersek öğrencilerin bu hizmet karşılığında almış oldukları diplomaların da iptal olması gerekir'' şeklinde savunma yaptı.

Anadolu Ajansı - DHA 02.05.2017 - 17:00 | Son Güncelleme : 02.05.2017 - 17:52

Sahte öğretmenin avukatından ilginç savunma

Trabzon'da, sahte diplomayla 19 yıl öğretmenlik yaptığı belirlenen ve Başbakanlık tarafından 2005'te ''yılın öğretmeni'' seçilen kadının yargılanmasına devam edildi.

DURUŞMAYA KATILMADI

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, hakkında kamu kurum ve kuruluşlarını zarara uğratmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık suçundan dava açılan tutuksuz sanık R.G.S. katılmadı. Duruşmada, Milli Eğitim Bakanlığı adına avukat Elmas Turhan ile sanık müdafi Ali Sürmen hazır bulundu.

Avukat Turhan, bakanlığın davaya katılma taleplerini ileterek, sanıktan şikayetçi olduklarını ve cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Milli Eğitim Bakanlığının davaya katılma taleplerini kabul etti.

Sanık avukatı Sürmen ise önceki savunmalarını tekrar ettiklerini belirterek, zarar konusunda katılan kurumun beyanlarını kabul etmediklerini aktardı.

''DİPLOMALARIN DA İPTAL OLMASI GEREKİR''

Kurumun belirtmiş olduğu rakamların gerçek zarar olmadığını öne süren Sürmen, "Çünkü müvekkil sanık kurumdan almış olduğu bu paralar karşılığında hizmet vermiştir. Eğer bu hizmeti kabul etmeyip alınan maaşı gerçek zarar olarak kabul edersek öğrencilerin bu hizmet karşılığında almış oldukları diplomaların da iptal olması gerekir. Kurum, bu öğrencilere müfredatta ders verilmesi için aynı bedeli her halükarda ödeyecekti. Bu nedenle iddia edilen zarar gerçek zarar değildir" ifadelerini kullandı.

Sanık avukatının dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, iddia edilen dolandırıcılık suçu nedeniyle oluşmuş zarar varsa miktarının ne olduğunun mağdur kurumdan sorulması gerekçesiyle duruşmayı erteledi.

R.G.S'nin, Milli Eğitim Bakanlığının MEBSİS üzerinden öğretmenlerin bilgilerini güncellemesi üzerine diplomasının sahte olduğu ortaya çıkmıştı.

DEVLETTEN ALDIĞI 329 BİN LİRAYI FAİZİYLE ÖDEMESİ TALEP EDİLİYOR

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanan sanık hakkında hazırlanan iddianamede, görev yaptığı süre içerisinde devletten aldığı 329 bin liranın faiziyle ödenmesi talep ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...