İstanbul polisi sahteciliğe yönelik, Kağıthane, Esenyurt ve Sarıyer ilçelerinde eş zamanlı operasyon yaptı. Operasyonda M.A., S.D. ve E.A. isimli üç şüpheli gözaltına alındı. Sahte para üretmek için kullanılan malzemelere ve 3 bin 700 Amerikan Doları, 5 bin 340 Euro, 6 bin 600 lira sahte paraya el konuldu.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Sahtecilik Suçları Büro Amirliği ekipleri, resmi ve özel belgede sahtecilik yapıldığı ve piyasaya sahte para sürüleceği bilgisi üzerine Kağıthane, Esenyurt ve Sarıyer ilçelerinde tespit ettiği adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda şüpheliler M.A., S.D. ve E.A. gözaltına alındı. Şüphelilerin sahtecilik yaptığı belirlenen adreslerde yapılan aramalarda sahte 3 bin 700 Amerikan Doları, 5 bin 340 Euro, 6 bin 600 lira sahte paraya ve para şeritlerinin bulunduğu film tabakalara, para basımında kullanılan sac levha kalıplara, sahte para altyapısı hazırlanmış kağıtlara, sahte para basımında kullanılan çeşitli malzemelere el konuldu.

Sahte pasaport yapmak için kullanılan Pasaport Şube Müdürlüğü'nde görevli personellere ait sahte kaşeler ve mühürler, hudut kapılarına giriş ve çıkış için kullanılan sahte kaşeler ile sahte kimlik belgeleri ele geçirildi. Gözaltına alınan 3 şüpheli hakkında "Resmi Belgede Sahtecilik", "Parada Sahtecilik", "Damgada Sahtecilik" ve "Mühürde Sahtecilik" suçlarından işlem başlatıldı.