Sahte profesörün 55 yıllık cezası istinaftan döndü

Bursa'da sahte diplomayla kekemelik merkezi açtığı gerekçesiyle yargılanan zanlı 55 yıl hapis cezası aldı. Ancak istinaf mahkemesi suçun uzlaşma kapsamında olduğuna hükmederek tahliye kararı verdi.

İHA 09.03.2020 - 12:09

AW958247_01.jpg

Bursa'da sahte profesörün aldığı 55 yıl hapis cezası istinaf mahkemesinden döndü.

Azerbaycan Üniversitesi'nden mezun olduğunu ve Pelsinvanya Üniversitesi'nden de sertifikası bulunduğunu belirterek 2018'de Bursa'da kekemelik ve konuşma bozuklukları merkezi açan ve dükkan açan Emre Nuri Korkut, bir hastanın ihbarı üzerine polis ekiplerince gözaltına alındı.

Bir hastasının şüphelenip ihbarda bulunması üzerine gözaltına alınan Emre Nuri Korkut'un lise mezunu olduğu belirlendi. Kliniğinde sahte diplomalar, profesörlük ve doçentlik ünvan belgeleri ele geçirildi.

Emre Nuri Korkut, 2 gün süren işlemlerinin ardından geçen yıl 22 Şubat günü sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. Ancak savcının itirazı üzerin Korkut mahkemece tutuklandı.

"ÖDEME YAPMAMA ŞANSLARI VAR"

Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında 'resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık' suçlarından açılan davada 33 kişinin şikayetçi olduğu Emre Nuri Korkut, kendisini "Benim merkezimde asla sağlık engeli olan veya hastalıkla beraber kekeleyen birisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu durum profesör olmayı gerektirmemektedir. Bana gelen kişilerin öncelikle sordukları düzelecek miyim sorusuydu. Gelen kişileri en az 1 hafta süreyle ücretsiz deneme sürecine alıyorum, bu süreçte her şeyi şeffaf şekilde ödedikleri rakama kadar öğrenerek çalışıyorlar. Herhangi bir senet veya sözleşme yoktur. Ödeme yapmama şansları her zaman vardır" diye savundu.

Yargılama sonunda mahkeme sanığı, her bir mağdur için 1 yıl 8 ay hapis cezası vererek, toplam 55 yıla mahkum etti.

İSTİNAF TAHLİYE ETTİ

Sanık avukatı 'Resmi belgede sahtecilik ve basit dolandırıcılık' suçlarının uzlaştırma kapsamında kaldığı gerekçesiyle Bursa İstinaf Mahkemesi'ne itirazda bulundu.

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 8. Ceza Dairesi de suçun uzlaştırma kapsamında kaldığını bildirerek, sanığı tahliye etti. Emre Nuri Korkut'a yurtdışı yasağı konulurken, Bursa Bölge Mahkemesi'nde devam edecek yargılama önümüzdeki ay başlanacak.

Sayfa Yükleniyor...