Sakarya'da radyoaktif madde şüphesiyle 11 kişi tedavi altına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Kızılcık Barajı'nda işçi olarak çalışan Cumhur Tarık B'nin amcasının oğlu 16 yaşındaki Eyüp B, baraj inşaatında boru kaynaklarında sızdırmazlık testi yapan (Röntgen çeken) tespih şeklindeki radyoaktif madde yaydığı düşünülen parçayı alarak Arifiye ilçesi Neviye mahallesindeki evine götürdü.

Bir süre sonra vücudunda morluklar oluşan Eyüp B, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Yapılan incelemede Eyüp B ile birlikte, aralarında yakınlarının da olduğu, 10 kişide radyasyon tespit edildi. 

TAEK yetkilileri çevreye radyasyon yayılma ihtimalinin olmadığını açıkladı. Rasyasyondan etkilenen bu 11 kişiye ise kan testi yapılacak.

TEHLİKEYE RASTLANMADI

Olayın ardından evin bulunduğu mahalledeki diğer evler boşaltılırken, sokağa girişler de yasaklandı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu inceleme yapmak üzere 4 kişilik bir ekibi bölgeye gönderdi. Yapılan ilk incelemede yayılmış bir radyoaktif madde tespit edilmedi. Radyoaktif kalıntı olabileceği varsayımıyla alınan tedbirler de kaldırıldı.

ACİL SERVİS DE KAPATILDI

Eyüp B'nin tedavisinin sürdüğü Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çocuk acil servisi de bir süre kapatıldı. Radyasyon ölçümleri yapıldıktan sonra acil servis yeniden hasta kabul etmeye başladı.

İRİDİUM 192

Temas sonucu radyasyona, baraj inşaatında boru kaynaklarında sızdırmazlık testlerinde kullanılan röntgen cihazındaki radyoaktif "iridium 192" maddesinin neden olduğu açıklandı.

SAKARYA VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Olayla ilgili Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'tan da bir açıklama geldi. Vali Coş, yaptığı açıklamada, Kızılcık Barajında işçi olarak çalışan Cumhur Tarık B'nin amcasının oğlu 16 yaşındaki Eyüp B. ile baraja gittiğini ve çocuğun baraj inşaatında boru kaynaklarında sızdırmazlık testi yapan (Röntgen çeken) tespih şeklindeki radyoaktif madde yaydığı düşünülen ve baraj inşaatı yetkililerinin kaybolduğunu bildirdikleri bir parçayı bularak bunu alıp evine götürdüğünü dile getirdi.

"HAYATİ TEHLİKELERİ YOK"

Eyüp B'nin bir süre sonra rahatsızlanarak Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezinde tedaviye alındığını belirten Coş, "Kalça bölümünde kızarıklar meydana geldiği anlaşıldı. Olay yerine AFAD ekibi geldi, mahalle sakinleri olay mahallinden uzaklaştırarak güvenlik tedbiri alındı. Ankara'dan Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan (TAEK) da ekip intikal etti. Yapılan ölçümlerde yayılmış radyoaktif madde tespit edilmedi. Radyoaktif kalıntı olabileceği varsayımıyla alınan tedbirler kaldırıldı. Şahıs, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi kontrol altında olup hayati tehlikesi yoktur" şeklinde konuştu.