Sakarya'da toplu balık ölümleri

Çark Deresi'ne akan bir kanalın başlangıcından itibaren, çok sayıda ölü balık su yüzüne vurdu.

Anadolu Ajansı 13.09.2009 - 16:32

Sakarya Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şubesi ekiplerince yapılan ölçümlerde, deredeki oksijen oranı sıfır çıktı. Ölü balıklardan ve sudan incelenmek üzere numune alındı.

Kontrol Şube Müdürü Yılmaz Ünal, yaptığı açıklamada, ''sudaki oksijen değerinin 0 düzeyinde olduğunu tespit ettiklerini'' kaydederek, balık ölümlerinin başlıca sebeplerinden birinin oksijen yetersizliği olduğunu belirtti.

Balıkların yaşayabilmesi için sudaki oksijen oranının 4 ile 5 düzeyinde olması gerektiğini ifade eden Ünal, ''Oksijen, ölçümlerde sıfır düzeyinde. Ufak balıkların bundan daha çok etkilendiği gözüküyor. Kanal boyunda koku var. Numuneleri aldık. Analiz sonuçlarına göre, kesin ölüm sebeplerini söyleyebiliriz'' dedi.

Adapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU) Genel Müdürü Rüstem Keleş ise balık ölümlerinin nedeninin numunelerin incelenmesinden sonra ortaya çıkacağını kaydederek, kirliliğin çevredeki tesislerden kaynaklanmış olabileceğini dile getirdi.

Öte yandan, İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, vatandaşları deredeki balıkları toplamamaları konusunda uyardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...