DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, 1921'de "Bu vatan Türkler’in ve Kürtler’in ortak vatanıdır" dendiği halde, 1924'te bu tek ırk ve tek dil yaratıldığını savundu ve "O günden bu yana Kürtler özgür bir kimlik için bedel ödüyor" dedi.

DTP’nin Çanakkale il kongresinde konuşan Sakık, "Kürt sorununun çözümü Çanakkale'dedir" diyen Sakık, "Burada şehit düşen Muşlusu, Şırnaklısı, Vanlısı, Gazianteplisi, İstanbullusu hepsinin ruhu bizi izliyor. Hepsi bizim ruhumuzun şaad olması için barışı ve kardeşliği savunun diyor" ifadelerini kullandı.

Muş Milletvekili Sırrı Sakık, kongrede yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Burası emperyalizme karşı Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle herkesin omuz omuza mücadele edip toprağa gömüldüğü yerdir. İşte burası Çanakkale'dir.

Türkiye'nin harcı böyle atıldı. 1921'lerde Cumhuriyet kurulurken Cumhuriyet'in temel hedefi; Kürtler ve Türkler bu Cumhuriyet'in asıl sahipleridir. Çünkü, Çanakkale'de ölenler ortak vatan için mücadele ettiler. Ama ne yazık ki, 1921'de Anayasa'da ‘Bu vatan Kürtler'in ve Türkler'in ortak vatanıdır’ diyen Mustafa Kemal ve arkadaşları, 1924'te ret ve inkar politikalarıyla, Cumhuriyeti yönetenler Çanakkale'de toprağa gömülenlere ihanet ettiler.

1924'te tek ırk, tek dil yarattılar. O gün, bugündür Kürtler ve Türkiye demokrasi güçleri bu tekçiliğe, ırkçılığa karşı bedenini önüne yatırıyor, kimliğine sahip çıkıyor, özgür bir kimlik için bedel ödüyor."