DTP Milletvekili Sırrı Sakık NTV canlı yayınında Hakkari- Çukurca’da 6 askerin mayın saldırısı sonucu şehit olması ve Kürt sorununun çözümüne yönelik siyasi girişimleri değerlendirdi.

Sakık şunları söyledi: “Sürekli çatışma haberleri alıyorum. 6 kardeşimizin ölümü haberlerini öğrendik. Biz DTP olarak feryat ediyoruz. Karşılıklı olarak tetikten ellerin çekilmesi gerektiğini söylüyoruz.

Bir süredir Türkiye’de olumlu bir iklim var. Cumhurbaşkanı’nın ve CHP lideri Baykal’ın olumlu sözleri var. İlk kez sayın Baykal’ın genel aftan bahsetmesi var. Bir genel af için bir projenin olması gerekir. Oturup konuşulabilecek bir iklim yaratılması gerekir. Barış için birbirimize kulak vermesi gerekiyor.

Ne yazık ki çatışma ortamında mantığın sesinin ön plana çıkması zor. Çatışmasız ortam yaratılmalı. Sadece Baykal ve Cumhurbaşkanı değil herkes bu sürece dahil olmalı, kimse bu sorumluluktan kaçmamalıdır. Siyaset sorunların çözülme yeridir.

Herkesi göreve davet ediyoruz. DTP sorumluluktan kaçmıyor. 1 Haziran’a kadar verilen eylemsizlik kararının daha da uzatılabileceğini düşünüyorum. Parlamentoya çok önemli görevler düşüyor. Akil isimler ortaya çıkmalı. Sorumluluk almalı.

Cumhurbaşkanı diyor ki; devletin üst düzeyinde konsensus var. Halkımızda da bölgede de böyle bir umut var. Umudun adresi Ankara’dır.

Önce silah bırakılmalı deniyor. Silahlar nereye bırakılacak. Silahların bırakılacağı bir adres olmalı. Kürt dili ve kimliğiyle ilgili demokratikleşme yol haritasının olması gerekir.”

OLUMLU SÜREÇ BALTALANDI
AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan da NTV’ye şunları söyledi: “Bazen sözün bittiği yer deriz ya o noktaya geliyor. Bir çok sorumlu ‘fırsatı iyi değerlendirelim’, ‘Demoktrik çözümü iyi değerlendirelim' derken bunların olması, provokasyonları aklımıza getiriyor. Süreci hızlandırmamız gerekiyor.

Ahmet Türk Bey askerden operasyonlara son verilmesini istiyor. Doğrusu empati yapılması lazım. Tek taraftan ateşkes istemenin ne kadar doğru olduğunu, çözüme ne kadar katkı sunacağını merak ediyorum. DTP’li dostlarımıza büyük bir sorumluluk dışıyor. Terörü açık seçik kınamaları gerekir.

Her halukarda çözüm sürecinin daha ciddi bir şekilde devam etmesi ve hızlandırılması gerek. Mutlaka sivil çareler çözümler bulalım. Adım atmaktan geri durmayalım. Siyasilerimiz büroktratlarımız soruna sivil ve siyasi çözüm için çalışıyorken birilerinin dağda askere silah sıkmasını, mayın patlatılmasını iyi niyetle izah etmek mümkün değil. Bu süreci baltalamak ve bombalamaktır."