Sakık’a bombalı maketle suikast girişimi

Şemdin Sakık’a hediye olarak gönderilen gemi maketinin içinde bomba düzeneği olduğu ve maketin ışıklarının yanması için prize takıldığında patlayacağı ortaya çıktı.

26.04.2010 - 09:33

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde kalan Şemdin Sakık bir süredir bir itirafçı adayıyla mektuplaşıyordu. PKK itirafçısı olmak isteyen şahıs Sakık’a önce bir resim çerçevesi hediye etmişti.

Milliyet gazetesinde Can Dündar’ın köşesinde bugün yazdığı yazıda Sakık’ın bu itirafçı adayından maket bir gemi aldığını belirtti.

Dündar yazısında olayı şu şekilde anlattı; “Sakık’la yakınlaşmayı başarınca ona bir maket gemi yaptı. Prize takılınca ışıkları yanan cinsten bir maketti bu... Ama içinde, prize takılınca devreye giren bir patlayıcı düzeneği vardı.

Sakık gemiyi odasına koydu, ama -belki de bahsettiğim karanlık sevdası yüzünden- prize takmadı.

Suikastçı ise 6 gün sonra, suikast planını ihbar etti.

Bomba uzmanları hemen Sakık’ın koğuşuna gidip maketi inceledi. Doğruydu. İçinde bir bomba düzeneği vardı ve Sakık prize takmış olsa artık hayatta olmayacaktı.”

Suikastı planlayan PKK’lı Sakık için, “O kadar iyi korunuyor ki, kimse onu cezalandıramaz” inancını yıkmak için bu planı yaptığını anlatmış.

Olayla ilgili başlatılan soruşturmada suikast emrinin kimler tarafından verildiği, reklam amaçlı bir eylem olup olmadığı araştırılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...