Sakık’ı çileden çıkaran tartışma

BDP'li milletvekili Sırrı Sakık'ın 3 yıl önce ölen ve Gölbaşı’na defnedilen eşi için Gölbaşı Belediye Meclisi’nde “Teröristin eşi buraya defnedildi” denmesi Sakık’ı çileden çıkardı.

14.04.2010 - 11:37

Ankara’nın Gölbaşı Belediye Meclisi’nin MHP’li üyesi Mehmet Atak'ın, BDP’li Sırrı Sakık’ın eşinin mezarını kastederek, AK Partililere yönelik, “Teröristlerin eşini buraya defnettiniz” sözleri büyük tepkiye yol açtı. Tartışma, AK Parti’den MHP’ye geçen Belediye’nin icraatının tartışıldığı Belediye Meclisi’nde yaşandı.

10 Ocak 2007’de vefat eden Gülsima Sakık’ın Gölbaşı’ndaki Belediye Mezarlığı’na defnedilmesi olayını, isim anmadan hatırlatan MHP’li Atak, AK Partilileri, “Yakın geçmişte neler yaptığınızı biliyoruz. Teröristleri getirip buraya defnettiniz. Teröristlerin eşini buraya defnettiniz” diye eleştirdi. Atak’ın sözlerine, diğer partililer tepki gösterdi.

Olayı kısa sürede duyan Sırrı Sakık, tartışmayı birçok kaynaktan doğrulattığını belirterek, şunları söyledi;

“'Bir belediye meclis üyesi, Gölbaşı Spor Kulübü Başkanı olan bir zat, AKP'lilerle tartışırken 'siz buraya bir teröristin cenazesini getirip defnettiniz' demiş. Hayatın her alanında kandan, şiddetten beslenenlerin zaten onların yapacağı budur. Halka sunacakları başka hiç bir şey olmadığı için sürekli kan ve ceset üzerinden siyaset yaptıklarını görüyoruz. Eğer biz, bu ülkede yan yana gömülemiyorsak, nasıl ortak bir vatandan bahsedebiliriz. Eğer birbirimizin ölüsüne saygı gösteremiyorsak nasıl kardeşlikten bahsedebiliriz. Eğer biz kendi dilimizi özgürce kullanıp, diğer kardeşlerimizin diline saygı göstermiyorsak, nasıl kardeşlikten bahsedebiliriz.

Ailem, kardeşlerim ve aşiretim, eşimin cenazesini Muş’a defnetmemi çok istedi. Ama ben direndim. Bu benim, bütün ülkeye verdiğim mesajımdı. Ülkede birliği, bütünlüğü ne kadar içten istediğimin mesajıydı. Ankara’da olsun, yanımızda bulunsun istedim. Israrlara direndim ve buraya defnedilmesini sağladım. Ardından ablam vefat etti. Onu da Gölbaşı’na defnetmek istedim. Ancak tüm uğraşlarımıza rağmen sonuç alamadık. Keşke onu da oraya defnedebilseydim.”

“Yapılmak istenen Türkiye’nin birliğine, bütünlüğüne darbe vurmaktır” diyen Sakık, şöyle devam etti; “MHP’li üyeler, eşimin cenazesinden terbiyesizce ‘terörist’ diye söz etmişler. Konuyu TBMM gündemine taşıyacağım. Gerekirse, mezarı açtırıp, cenazemi Muş’a götürüp defnedeceğim.”

Ruh halinin paramparça olduğunu anlatan Sakık kamuoyundan ve kendisinden de özür dilenmesini beklendiğini ifade etti.

MHP’li Mehmet Atak, Sırrı Sakık’ın eşinden doğrudan bahsetmediğini öne sürerken, Gölbaşı Belediye Başkanı MHP’li Yakup Odabaşı, “Kimseye, ‘Cenazeni al git’ demiyoruz. Geçen dönem icraatları tartışılırken bu konu gündeme geldi. Olay bundan ibaret” dedi.

Belediye Meclisi üyeleri ise cenazenin getirildiği gün, dönemin AK Partili Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak’ın sıkıntı yaşadığını anımsattı.

Bir üye, “O gün ilçemizde bir astsubayın cenazesi vardı. Belediye yönetimi, ilçe sakini değil diye Sakık’ın eşinin ilçe mezarlığına defnini kabul etmek istemedi. Fakat bir bakanın araması üzerine kabul ettiler” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...